reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın WWDC 2014’te anlatmaya vakit bulamadığı en havalı iOS 8 özellikleri

Apple’ın dün akşam itibarıyla duyurusunu yaptığı iOS 8 büyük bir ilgiyle karşılandı. HealthKit, HomeKit ve yeni genişletilebilir seçenekler Apple hayranları ve kullanıcılarının ilk başta dikkatini çeken yenilikler oldu. Bununla birlikte iOS 8‘de Apple’ın sunum esnasında anlatmaya vakit bulamadığı birçok yeni özellik bulunuyor.

Wi-Fi ile arama

Bir süredir Wi-Fi üzerinden FaceTime görüşmeleri sesli ve görüntülü olarak yapılabilse de standart telefon görüşmeleri bu bağlantıdan yararlanamıyordu. iOS 8’in getirdiği yeniliklerden biri de standart telefon görüşmelerini Wi-Fi üzerinden olanaklı hâle getirmek oldu. iPhone’larda yer almayan ama T-Mobile gibi operatörlerin diğer akıllı telefon modellerinde sunduğu bu özellik artık Apple kullanıcılarını da kapsayacak. T-Mobile konuyla ilgili yaptığı açıklamada iOS 8’le birlikte söz konusu özelliği iPhone’lara getireceğini onayladı. Bu doğrultuda özelliğin kullanımı konusunda son kararı operatörlerin vereceği tahmin ediliyor.

FaceTime arama bekletme

Yeni platformda artık FaceTime üzerinden yapılan görüşmeler boyunca başka bir FaceTime araması geldiğinde kullanıcılar bu aramayı kabul etme ya da reddetme seçeneğine sahip olacaklar. Sesli FaceTime aramalarının özelliklerini standart görüşme servislerine iyice yaklaştıran bu özellik FaceTime’ı sıkça kullananlar için son derece sevindirici bir gelişme.

Uygulamaların pil kullanım oranları

iOS’in halihazırda kullanımda olan versiyonları kullanıcıların yükledikleri her uygulamanın kapladığı depolama alanlarını ve son şarj edilme anından sonra cihazın kullanılma süresini gösteriyor. iOS 8‘de bu alanda gelen yenilik ise şu: Kullanıcılar artık her bir uygulamanın pili kullanma oranını da görebilecekler. Uzun zamandır Android kullanıcılarının yararlandığı bu özellikle artık iPhone kullancıları da hangi uygulamanın pili ne ölçüde kullandığını ayırt edebilecekler.

Seyahat Süresi Bildirimleri

Yine Android kullanıcılarının bir süredir yararlandığı bir özellik olan, varış noktasına gitmek için gereken süre hakkında tahmini bir bilgiye sahip olma iOS 8’le birlikte artık iOS platformunda da yer alacak. Söz konusu özelliğin nasıl uygulanmaya başlanacağına dair ortada net bir bilgi olmasa da, Apple’ın bu özellik için Siri ya da Bildirim Merkezi’nden yararlanacağı tahmin ediliyor.

İpuçları uygulaması

Bu uygulama hakkında yapılan tahminler ikiye ayrılıyor. Bunlardan birincisi, Apple’ın bu uygulamasının kullanıcılarına işletim sistemiyle ilgili verdiği ipuçları ve kısayollarla ilgili olduğu. İkincisiyse standart hesap makinesi uygulamasının yanında bir de ipucu uygulaması eklenmesi. Üçüncü parti yazılımcıların iOS için yıllardır hazırladıkları ipucu uygulamaları uzun bir zamandır kullanımda olsa da, bu resmi uygulamanın Siri’nin yeni özelliğinin keşfedilmesini sağlayacağı öngörülüyor.

Kamerada ayrı odak ve pozlama kontrolleri

Bağımsız odak ve pozlama kontrolü için iPhone kamerasını profesyonel olarak kullanan fotoğrafçıların yıllardır üçüncü parti uygulamalardan yararlandıkları biliniyor. iOS 8’in bu alanda getirdiği yeniliklerle birlikte söz konusu işlemler artık bizzat iPhone’un kamera uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilecek. Bu özelliklerin gelmesiyle iPhone üzerinden daha hızlı fotoğraf çekilebilmesinin yanında aynı zamanda daha kaliteli fotoğraflar da elde edilebilecek.

ios 8 diğer 2

DuckDuckGo arama motoru

Safari’ye daha fazla arama motoru seçeneği getiren Apple, iOS 8’le gelen yenilikler kapsamında DuckDuckGo’yu varsayılan arama motoru yapma olanağını sunuyor. Gizlilik kuralları bağlamında Google’dan çok farklı bir politikaya sahip olan DuckDuckGo, reklam sunmak için kullanıcılarını takip etmiyor. DuckDuckGo, Google ve Bing kadar popüler olmasa da, iOS 8’le birlikte daha çok kullanıcıya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Görme engellilere özel klavye

Henüz ayrıntıları ortaya çıkmamış olsa da Apple’ın iOS 8’de görme engelliler için özel bir klavye hazırladığı da öğrenildi. Akıllı telefon kullanımının artık önemli bir gereksinim olduğu günümüzde görme engellilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracağı umulan bu altı nokta klavyesi iOS 8’in önemli yeniliklerinden birisi olarak öne çıkıyor.