reklamı kapat

POPÜLER

iOS 8’in daha kolay kullanım imkanı sunan 5. betası yayınlandı

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın bu yılki etkinliğinde görücüye çıkardığı ve gerek arayüzü gerek fonksiyonel özellikleriyle büyük beğeni toplayan iOS 8’in 5. betası geliştiriciler için yayınlandı. Her yeni sürümde olduğu gibi bu güncellemede de açıkları kapatarak sistemi revize eden firmanın asıl önemli sürprizi, işlevselliği artıran ufak çaplı dokunuşları oldu.

Nihai sürümünden önce kullanıcılar tarafından bildirilen açıkları kapatma adına çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Apple, 5. betayı da indirmeye sundu. Birçok akıllı cihaz sahibi tarafından keşfedilmeyi bekleyen irili ufaklı sürprizlerle dolu iOS 8’in daha dinamik ve kolay kullanım imkanı sağlayan yeniliklerine gelin birlikte göz atalım.

Kelime tahminleri için kısayol

iOS 8’in yeniliklerinden olan QuickType klavyenin otomatik kelime tahmini artık tek dokunuşla kapatılabilecek. Bunun için yüz ifadeleri butonuna tıklayarak ilgili seçeneği pasif duruma getirmeniz yeterli.

ios8-1

Hızlı arama seçeneği

Ana ekranın aşağıya doğru kaydırılmasıyla beliren Spotlight arama fonksiyonu artık daha dinamik hale getirildi. Eski sürümlerdeki gecikme süresi minimuma indirilirken farklı sekmelere geçişler gözle görülür derecede hızlandı.

ios8-3

Yeni simgeler

Bazı simgelerde değişikliğe giden Apple, sağlık uygulamalarını sarı renkli insan figürüyle, bulut depolama iCloud’u ise mavi ve beyazdan oluşan renk kombinasyonuyla listelemeye başladı.

ios 8-4

ios 8-5

iCloud fotoğraf optimizasyonu

iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni tercih eden kullanıcılar için iPhone Depolama Optimizasyonu seçeneğini ekleyen geliştiriciler, çekilen fotoğrafları bulut sürücüde depolayarak istenilen içeriğe online olarak kolaylıkla erişilebilmesini sağlıyorlar. Üstelik bu sayede telefon hafızasında da önemli oranda tasarruf yapılması mümkün hale geliyor.

ios8-4

Wi-Fi aramalara özel bilgilendirme

iOS 8’in öne çıkan bir diğer yeniliği kablosuz bağlantı üzerinden arama (Wi-Fi Calling) özelliği kullanılırken artık üst bildirim bölümünde “T-Mobile Wi-Fi” şeklinde bilgilendirme mesajı yer alacak.

ios 8-6

iPhone 5S modeliyle donanım anlamında önemli yeniliklere imza atan Apple, yazılım cephesinde de arkasına aldığı değişim rüzgarıyla üstün kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor. Yazılım ile donanımın gücünü ustalıkla harmanladığı örneklerle tüketicilerin karşısına çıkan teknoloji devi, gelecek nesil cihazlarıyla birlikte işi bir adım daha ileriye taşımanın planlarını yapıyor.