reklamı kapat

POPÜLER

Asus Zenbook ailesinin 4K çözünürlüklü yeni üyesi: Zenbook NX500

Asus, yeni dizüstü bilgisayarı Zenbook NX500 ile iddialı geliyor. Tayvan’daki Computex Fuarı’nda gün ışığına çıkan Asus’un yeni dizüstü bilgisayarı NX500, 3,840×2,160 piksel çözünürlüklü 15,6 inçlik ekranıyla MacBook Pro’ya gözdağı veriyor. Asus, bu bilgisayarda 3M’in kuantum nokta teknolojisinin (quantum dot technology) ilk kez kullanıldığını söylüyor.

Kuantum nokta ekran teknolojisi; kuantum noktaları, yani yarı-iletken nanokristaller üzerinde temellenen bir teknoloji. Bu kristallerin nano boyutta olması kuantum etkisinin oluşmasını sağlıyor. Kristaller bu sayede diğer materyallerin üretmeyi başaramadığı renkleri üretebildiği gibi çok daha doğru görüntüler sunmayı mümkün kılan çok özel ışık frekanslarını yakalayabiliyor.

Yüzde 100 NTSC ultra geniş renk gamı, yüzde 108 Adobe RGB ve yüzde 146 sRGB sunan Zenbook NX500’ün ekranı 178 derece görüş açısına sahip ve TruVivid direct bonding teknolojisi sayesinde yansımalar en aza iniyor. Diğer Zenbook’lardaki gibi alüminyum/metal alaşımlı bir malzemeden üretilen Zenbook NX500’un teknik detaylarına baktığımızda karşımıza Intel Core i7 dört çekirdekli işlemci, 2 GB NVIDIA GTX 850M GPU ve 16 GB’a kadar artırılabilir RAM desteği çıkıyor. 512 GB’a kadar çıkan farklı SSD konfigürasyon seçenekleri sunan Zenbook NX500’de üç adet USB 3.0, Wi-Fi 802.11ac ve Bluetooth 4.0 gibi bağlantılar da bulunuyor. Sadece 19 mm kalınlığındaki bilgisayar, Bang & Olufsen ICEpower teknolojili titanyum hoparlör sayesinde kaliteli bir ses deneyimi vadediyor. Bu yılın dördüncü çeyreğinde İngiltere’de piyasaya sürülecek olan Zenbook NX500’ün satış fiyatı henüz belli değil. Ancak gerek donanım, gerekse bilgisayarda kullanılan malzemeler göz önüne alındığında fiyatın yüksek olacağını şimdiden söylemek mümkün.