reklamı kapat

POPÜLER

drone ile kargo taşıma

Drone ile kargo taşımada bir gelecek gösterimi daha yapıldı [Video]

Drone ile kargo taşımada bir gelecek gösterimi daha yapıldı. Bu sefer Zipline firması Platform 2 (P2) sistemi ile karşımızda yer alıyor.

Drone ile hızlı şekilde kargo taşıma konusunda birçok farklı firma çalışıyor. Bu alana Google dahi ilgi gösterirken, sürecin yıldızı parlayan son ismi Zipline firması oldu. Bugün Platform 2 (P2) ile ses getiren şirket, “P2 Zip eVTOL” adı verilen elektrikli hava aracı ile kısa mesafeli taşımacılığı direkt olarak havadan gerçekleştirmek istiyor. Firmanın P2 Zip eVTOL hava aracı, içerisine yüklenen ufak yükleri (5 kg’a kadar) 91 metre yüksekliğe çıkarak belirlenen adrese ulaştırıyor, lokasyona gelince hava aracının içerisinden yere kablo ile bir “droid” indiriliyor. Bu teslim edilecek yükü bünyesinde taşıyan droid, arkasında bir motor yer aldığından belirlenen noktaya rüzgârlı durumlarda dahi nokta atışı iniş yapabiliyor. Kurduğu bu altyapı ile 16 km’lik teslimatları (Bazı bölgelerde kargo araçları ile 1 saat sürüyor) uçtan uca 10 dakikada tamamlayabildiklerini belirten Zipline, geniş çaplı genel kullanım için çalışan isimler arasında yer alıyor. Ancak bu altyapının önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde dahi gündelik hayatın olağan bir parçası haline gelmesi beklenmiyor. Bu sistemler için daha çok zamana ihtiyacımız bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Drone ile kargo taşıma konusunu esas olarak daha büyük firmalar gerçeğe dönüştürecek. Bu isimlerden birisi alışveriş devi Amazon. Araçlar yanında uçaklar aracılığıyla da taşımacılık yapan firma, biliyorsunuz uzun yıllardır taşıma sürecinde drone’ları da kullanmak istiyordu. Firma bu amacına geçtiğimiz yıl ulaştı, Amazon Prime Air isimli hizmet Lockeford Kaliforniya ve College Station Teksas merkezli olarak faaliyet göstermeye başladı. Yapılan açıklamaya göre Prime Air için maksimum taşıma kapasitesi 2,2 kg seviyesinde. Şirket gönderilerinin yüzde 85’inin bu ağırlığın altında olduğunu söylüyor. Kişilerin paketlerini arka bahçelerine drone ile bırakan ve bunu ileride birçok şehirde standart hale getirmek adına ciddi çalışmalar yapan şirket, yeni açıklamaya göre sistemin ilk ayında drone kullanarak sadece 10’dan daha az eve hizmet verebildi. Bu veri sistemin henüz yeni başlamış olmasına rağmen çok düşük. Peki neden? ABD’de evlerin yapısı uygun olmasına (Bahçeli ev çok) rağmen neden drone ile kargo sevkiyatı çok az yapıldı? O sorunun cevabı buradaki haberimizde yer alıyor.

Drone ile kargo taşıma süreçleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca