reklamı kapat

POPÜLER

Amazon, drone ile kargo taşımaya çok yavaş başladı

Alışveriş devi Amazon, drone’lar ile havadan kargo taşımacılığını gerçeğe dönüştürme konusunda beklenen çıkışı geçtiğimiz ay yapmıştı.

Amazon, büyümeye ve farklı alanlarda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Araçlar yanında uçaklar aracılığıyla da taşımacılık yapan firma, uzun yıllardır taşıma sürecinde drone’ları da kullanmak istiyordu. Firma bu amacına geçtiğimiz aylarda ulaştı, Amazon Prime Air isimli hizmet Lockeford Kaliforniya ve College Station Teksas merkezli olarak faaliyet göstermeye başladı. Yapılan açıklamaya göre Prime Air için maksimum taşıma kapasitesi 2,2 kg seviyesinde. Şirket gönderilerinin yüzde 85’inin bu ağırlığın altında olduğunu söylüyor. Kişilerin paketlerini arka bahçelerine drone ile bırakan ve bunu ileride birçok şehirde standart hale getirmek adına ciddi çalışmalar yapan şirket, yeni açıklamaya göre sistemin ilk ayında drone kullanarak sadece 10’dan daha az eve hizmet verebildi. Bu veri sistemin henüz yeni başlamış olmasına rağmen çok düşük. Peki neden? ABD’de evlerin yapısı uygun olmasına (Bahçeli ev çok) rağmen neden drone ile kargo sevkiyatı çok az yapıldı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan açıklamaya göre bunun arkasında FAA kuralları yer alıyor, Amazon’un drone modelinin yollar üzerinden kendi başına geçmesine izin verilmiyor. Verilen bilgiye göre FAA kuralları kapsamında drone’un bir yoldan uçarak geçmeden önce bir insan tarafından yolun müsait olduğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Yani insanların yerini alması için tasarlanan bir drone’un, bir yerlere gitmek için yine insanlara ihtiyacı bulunuyor. İnsanların üzerinden geçirilmesi de yasak olan drone’lar, şu aşamada kurallar nedeniyle geniş çaplı kargo taşımacılığı için yaygın hale gelebilecek gibi görünmüyor. FAA belirli konularda kuralları gevşetebilir ancak bu hava araçları açık olarak yakın gelecekte kargocuları işinden etmeyecek.

Amazon, geçtiğimiz ay süreç için aşağıda gördüğünüz yeni drone modelini de duyurmuştu. “MK30” adı verilen yeni drone, firmanın açıklamasına göre daha önce geliştirilen versiyonlardan yüzde 25 daha sessiz çalışıyor. Bunun için özel pervaneleri bulunan MK30, eğer her şey yolunda giderse 2024 yılında kullanıma alınacak bir seçenek konumunda yer alıyor. Yüksek sıcaklıktan ve özellikle de yağmurdan etkilenmediği belirtilen drone, birçok drone modelinden farklı olarak dikey formda uçması için tasarlanıyor.

Amazon’un şu an kullandığı MK30 gibi tamamen elektrikli yapıda tasarlanan drone modeli MK27-2 (Görsel Üstte) ise tek şarjla 24 km uçabiliyor ve 2,2 kg civarındaki yükleri rahatlıkla taşıyabiliyor. Satın alınan paketleri 24 km içerisinde 30 dakikada teslim edebildiği söylenen drone, termal ve derinlik kameraları ile kazalara karşı sonar ile donatılmış durumda. Bu sayede önüne çıkan engellerin (Elektrik telleri, ağaçlar vb.) etrafından dolanabilen drone ticari kullanım performansı ile büyük merak uyandırıyor.

Amazon ve drone ile kargo planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca