reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Facebook

Huawei telefonlar için sürpriz Facebook yasağı!

Amerika’nın Huawei için uyguladığı ambargo, uygulama tarafında da kendisini hissettiriyor. Bu sefer gündemde Facebook ile alakalı büyük bir haber yer alıyor.

Gelen bilgilere göre Facebook bundan sonra Huawei cihazların kendi uygulamalarını ön yüklü olarak sunmasına izin vermeyecek. Fabrikadan henüz çıkmamış yeni cihazlar için geçerli olacak denilen bu adım, gerçekten çok kötü görünüyor. Kişiler şu an telefonlarında olmayan uygulamaları Google Play Store üzerinden indirebiliyor. Ancak Huawei’nin Android lisansı Google tarafından iptal edilmiş durumda. Bu karara 90 günlük bir erteleme koyan Google, bu süreden sonra çıkacak cihazlarda Android kullanılmasına izin verecek ancak Play Store erişimini kesecek. Hal böyle olunca 90 günlük dilimden sonra çıkacak yeni Huawei telefonlara Google Play Store’a girilemeyeceği için Facebook, WhatsApp, Messenger ve Instagram yüklenemeyecek. Firma bu durumlara karşı kendi işletim sistemini geliştiriyor. 2020 başında çıkacağı söylenen bu Ark OS isimli yeni işletim sistemi, söylendiği kadarıyla tüm Android uygulamalarını çalıştırabiliyor. Bunun nasıl yapılacağı halen bilinmezken, sıfırdan market kurulması çok zor göründüğü için şirketin bu hamlesi çok mantıklı duruyor. Huawei’nin bundan sonra yoluna Android olmadan gitmesi, yukarıdaki tüm “yasak durumunu” geçersiz kılıyor.

Ancak yeni cihazlarda Play Store olmadan açık kaynak kodlu olarak Android’de kalınması, kişileri birçok uygulama için APK dosyalarına muhtaç bırakacak izlenimi yaratıyor. Biliyorsunuz Android cihazlara Play Store haricinde de APK dosyaları ile uygulama yüklenebiliyor. Ancak bu süreç hiç ama hiç ideal bir deneyim getirmiyor. Bu tarz olmazsa olmaz uygulamalar için Huawei’nin kendi uygulama marketini kullanabileceği de yapılan tahmin edilenler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei zor zamanlar yaşıyor

Burada hemen belirtelim. Bu Facebook konusu mevcut kullanıcıları kesinlikle etkilemiyor. Mevcut kullanıcılar şirketin tüm uygulamalarını sorunsuz olarak kullanmaya devam edecek ve istedikleri zaman Play Store üzerinden yeniden indirme yapabilecek. Mevcut kullanıcıların Play Store erişimleri de kesinlikle kapatılmayacak.

İlginizi Çekebilir

Nokia’nın yeni modeli 2.2