reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Trump’ın karalistesi masada! Huawei için Android yasağı gelebilir mi?

Huawei ve Amerika Birleşik Devletleri arasında işler bir türlü yoluna koyulamıyor. Yeni ortaya çıkan söylentiler ise Huawei için çok ama çok kötü görünüyor.

Huawei, akıllı telefonlarını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satamıyor. Ülke, dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Bunun somut bir kanıtı halen “açık şekilde” kamuoyuna sunulmazken, dev firma 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Hatta bu konuda geçtiğimiz günlerde büyük bir gelişme  daha yaşandı. Amerika Başkanı Donald Trump, kendine doğrudan yabancı üreticilerin telekomünikasyon ekipmanlarını yasaklama yetkisi verdi. Bu büyük ses getiren yetkiye göre, herhangi bir senato görüşmesinden geçmeden, milli güvenlik riski oluşturabileceği gerekçe gösterilerek yabancı üreticilerin telekomünikasyon ekipmanlarının Amerikalı şirketler tarafından satın alınması Amerika Başkanı Donald Trump imzasıyla yasaklanabilecek. İşte bu konu halen gündemde yer alırken, kısa süre önce gerçekten büyük ses getiren bir iddia ortaya atıldı.

Reuters’in yüzde 100 kesin olmayan özel haberine göre Google, son gelişmeler ışığında Huawei ile birçok ortaklığını bitirmeyi planlıyor. Söylendiği kadarıyla gelecek Huawei akıllı telefonlar Google Play Store ve Gmail gibi Google servislerine erişim sağlayamayacak. Huawei, eğer bu karar gerçeğe dönüşürse Android işletim sistemini kullanmaya devam edebilecek. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere uygulama marketi Play Store ve Gmail gibi hayati Google servisleri olmadan Android’in bir anlamı kalmayacak. “Açık kaynak kodlu” olanlar haricindeki donanım ve yazılımları Huawei’ye sağlamayı bitireceği açıkça duyulan internet devi Google, Huawei’nin mevcut telefonlarını güncellemesini de engelleyecek. Evet güncellemelere hemen devreye girecek şekilde erişim kesilecek. Bu da mevcut kullanıcılar için çok kötü olacak. Google’ın ayrıca Android ve diğer servisler için verdiği tüm teknik desteği keseceği de söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, sırf bu duruma karşı kendi işletim sistemini geliştiriyordu

Ancak firmanın bu işletim sistemiyle halen ilk aşamalarda olduğu biliniyor. Bu açıdan firmanın Android’i komple terk etmesi mümkün görünmüyor. Şu durumda yukarıda da dediğimiz gibi Android’i kullanmaya devam edecek Huawei’nin, Play Store olmadan mobil tarafta hayatta kalması için çok büyük adımlar atması gerekiyor. Android için Play Store’a alternatif bir market kurulabilir. Ancak bu marketin içini doldurmak hiç ama hiç kolay olmayacaktır. Durum Huawei için şu an gerçekten kötü (Çin sınırları dışı için geçerli) görünüyor. Bakalım bu iddialar gerçek çıkacak mı?

İlginizi Çekebilir

Şirketin merak edilen akıllı gözlüğü