reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Android

Huawei, Android kullanmaya devam edebilecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Huawei için sevindirici bir açıklamaya imza attı. Ancak halen çok önemli bir sorunun cevabı gelmiyor.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, biliyorsunuz G20 kapsamında Çin başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi ve burada Huawei’nin geleceği için önemli bir açıklamada bulundu. Trump, “ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıkladı. Bu açıklama birçok büyük firmanın Huawei’ye donanım sevkiyatı yapmaya devam edeceği anlamına geliyor ancak halen Android konusunda bir açıklama yapılmıyor. Konu hakkında kendisi bir açıklama yapan Huawei, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’ndan Android kullanımı konusunda haklı olarak net bir açıklama bekliyor. Bu karar firma için çok büyük önem arz ediyor. Çünkü firmanın bütün gelecek stratejileri Android yasağının sonunca bağlı durumda.

Android yasağı devam ederse firma Türkiye’de bile kayıt altına alınan kendi işletim sistemi HongMeng ile yoluna devam edecek. Eğer yasak Trump’ın hamlesi doğrultusunda kalkarsa firmanın Mate 30 ailesi ya da daha sonra çıkacak yeni cihazlar için Android altyapısı kurması gerekiyor. Tahmin edersiniz ki bu durum hemen halledilemiyor. Android yasağı ambargo başladıktan kısa süre sonra 90 gün için dondurulan firma, bu tarih bitmeden Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’ndan bir cevap almayı umuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Android olmadan ciddi sıkıntı yaşayabilir

Evet HongMeng geliştiriliyor ancak yine de Android’in olmaması birçok kişiyi yeni Huawei cihazlardan uzaklaştırabilir deniyor. Ancak son gelişmeler hep Huawei’den yana oluyor ve Android yasağının kalkacağına inanılıyor. Çünkü firmanın somut olarak işlediği bir suç ortada bulunmuyor. Ayrıca Huawei’nin Android kullanması Amerika’nın ulusal güvenliğine bir tehdit oluşturmuyor. Zaten firma cihazlarını Amerika’da satamıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın gelişmiş dizüstü bilgisayarı