reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Donald Trump

Donald Trump’tan Huawei özelinde yeni açıklama

ABD başkanı Donald Trump, Huawei için yine olumsuz bir açıklamada bulundu. Süreç iyileşiyor derken her şey yeniden tersine döndü.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay “ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıklamıştı. Ancak bu konuda fikrini değiştiren Trump, kısa süre önce Huawei’yle ticari bir iş yapmayacaklarını söyledi. Trump ayrıca ABD’li firmaların Çinli bilişim devi Huawei ile çalışmayacağını da belirtti. İşte bunun benzeri yeni bir açıklama daha geldi. Trump, bir kez daha gazetecilere “Huawei ile şu durumda büyük ihtimalle iş yapmayacağız, ulusal güvenlik nedeniyle onlarla çalışmak istemiyorum” dedi. Bunu sık sık gündeme getiren ancak halen bu “ulusal güvenlik” risklerini açıklamayan Trump, hep söylediğimiz gibi Çin ile olan ticari savaşın acısının direkt olarak Huawei’den çıkarıyor gibi duruyor. Bu da teknoloji devini ciddi şekilde zorluyor. Sırf bu sorunlar yüzünden Mate 30 ailesinin Android olmadan gelme ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ambargosuna konulan 90 günlük erteleme bugün bitiyor. Peki şimdi ne olacak?

Geçtiğimiz gün Reuters’in sağlam kaynaklarından gelen bilgilerine göre Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye bir 90 gün izin daha vermeye hazırlanıyor. Bu sayede firmanın birçok konuda Amerika merkezli şirketlerden parça alabileceği ve mevcut ağlarını donanımsal olarak destekleyeceği söyleniyor. Aynı zamanda mevcut cihazları yazılımsal olarak güncellemeye devam edecek firmanın, yıl sonuna kadar dertlerinden kurtulacağı söyleniyor. Ancak henüz bu konuda atılmış somut bir adım bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin gelecek telefonlarında yer alacak özellik