reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

“Huawei yasağı” iddialarını gerçekleştirecek karar

Uzun zamandır devam eden Amerika ve Huawei anlaşmazlığında, Amerika işi bir adım öteye taşıyor. Amerika Başkanı Donald Trump, imzaladığı yeni başkanlık emri ile işleri değiştiriyor.

Bilindiği gibi Amerika ve Huawei arasında aylardır süregelen bir anlaşmazlık bulunuyor. Amerika, uzun süredir Çin’in Huawei ekipmanlarına casusluk için bir arka kapı eklenebilmesi adına baskı yapabileceğini iddia ederek bu ekipmanların milli güvenlik için bir risk oluşturduğunu dile getiriyor. Huawei’nin bu iddiaları her dile getirildiğinde reddettiğini eklemekle beraber; Amerika hükümetinin bu konuda uzun zamandır etkili bir eyleme geçmeye çalıştığını belirtelim. Geçtiğimiz şubat ayında FBI, CIA ve NSA’in de dahil olduğu istihbarat ağı, Amerikalı vatandaşlara Huawei’nin veya ZTE’nin üretimi herhangi bir telefon kullanmamaları gerektiğini belirtmişti. Amerika aynı zamanda müttefik ülkelere de Huawei’nin 5G ekipmanlarını kullanmamaları konusunda baskı yapmıştı. Tüm bu gerginlik ve karmaşada Çinli üreticinin CFO’su Meng Wanzhou da tutuklanmış ve gözetim altına alınmıştı. Baskı, iddia ve suçlamalar Amerika ve Çin arasında gerginlik yaratmış ve iki büyük ekonomi arasındaki tansiyonu artırmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei yasağı için doğrudan yetki

Bu olaylar olurken bir yandan da Beyaz Saray kulislerinde Amerika Başkanı Donald Trump’ın yeni bir kararname çıkaracağı dedikoduları dolaşıyordu. O kararname bugün itibarıyla imzalandı. Amerika Başkanı Donald Trump, kendine doğrudan yabancı üreticilerin telekomünikasyon ekipmanlarını yasaklama yetkisi verdi. Bu yetkiye göre, herhangi bir senato görüşmesinden geçmeden, milli güvenlik riski oluşturabileceği gerekçe gösterilerek yabancı üreticilerin telekomünikasyon ekipmanlarının Amerikalı şirketler tarafından satın alınması Amerika Başkanı Donald Trump imzasıyla yasaklanabilecek.

Bu kararın ardından yükselecek politik gerginliğin nasıl ilerleyeceği merak konusu. Amerika’nın, Huawei’nin 5G ekipmanlarını yasaklama konusunda “başkanlık emri”ne varacak noktaya kadar gelmesi, Donald Trump’ın Çinli üreticiyi ve benzerlerini ne olursa olsun istemediğini vurguluyor. Beyaz Saray’dan yayınlanan resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Huawei’nin konuyla ilgili resmi cevabına buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Huawei’nin dosya paylaşım teknolojisi OneHop