reklamı kapat

POPÜLER

Huawei 5G

Huawei’nin 5G krizini tetikleyecek yeni karar ortaya çıktı

Amerika, Huawei başta olmak üzere Çinli teknoloji şirketlerine karşı tavrını sertleştirmeye hazırlanıyor. Amerika Başkanı Donald Trump, 5G teknolojileriyle ilgili yeni bir kararın eşiğinde.

5G teknolojileriyle sektörün önde gelen isimlerinden Huawei, yepyeni bir yasakla karşı karşıya. Reuters tarafından yayınlanan özel habere göre, Amerika Başkanı Donald Trump, Amerika’daki operatörlere Çinli şirketlerden donanım alma konusunda yasak getiriyor. ZTE ve Huawei’yi doğrudan etkileyecek olan bu yeni yasak 5G teknolojilerinin dağıtımındaki dengeleri de değiştirecektir. Söz konusu kararın alınması durumunda kongreden herhangi bir izne gerek duymadan karar doğrudan Ticaret Bakanlığı’na iletilebilecek. Çünkü söz konusu kararın gerekçesi olarak milli güvenlik gösteriliyor. Amerikalı operatörler için alınan bu kararın telefon satın alan kullanıcılara doğrudan bir etkisi olmayacak. Bu durumda ülkedeki baz istasyonlarında Çinli üreticilerin yeni nesil iletişim teknolojileri kullanılamayacak. Söz konusu kararın Amerika’nın başta Huawei olmak üzere Çinli teknoloji üreticilerini ülkeden uzak tutma çabası olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik bir yanıt yok

Söz konusu karar henüz resmi bir şekilde duyurulmadığı için Huawei ve ZTE tarafından karara yönelik resmi bir açıklama bulunmuyor. Geçmişte Huawei’nin dönüşümlü Yönetim Kurulu başkanlarından Eric Xu bu teknoloji ile ilgili alınmak istenen yasaklamalara yönelik şöyle bir açıklamada bulunmuştu: “5G teknolojileri alanındaki rekabeti yok ederseniz telekom şirketleri bu teknoloji için gerekli ekipmanlarını alarak servisi dağıtmak için daha fazla para harcamak zorunda kalır. Elbette kullanıcılar da 5G servislerinden yararlanabilmek için daha yüksek faturaları ödemek zorunda bırakılır.” Xu’nun kasım sonu yaptığı açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Mate 20 serisinin tanıtımı