reklamı kapat

POPÜLER

Mars

İnsanlar Mars’ta yaşasa nasıl görünürdü?

Mars gezegeninde kolonileşme konusunda çalışmalar devam ederken, insanların uzun süre Mars’ta yaşaması durumunda oluşabilecek değişimlerle ilgili ilginç bir çalışmaya imza atıldı.

Mars gezegenine yerleşme ve orada kolonileşme konusundaki tartışmalar hala devam ediyor. Her yeni keşifle araştırmacılar bu alandaki çalışmalarını geliştiriyor. Ancak bu tarz bir değişimin gelecekte insanların görünüşüne de ciddi bir etkisi bulunabilir. Marta Flisykowska‘nın “Application of Incremental Technologies in Consideration of Transhumanist Aesthetics – Project ‘Who Nose’” çalışmasında da oluşabilecek bazı değişimlere dikkat çekiliyor. Flisykowska’nın çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz. Flisykowska, 2017 yılında yayınladığı kısımda NASA’nın araştırma ptogramının ortaya çıkardığı verilere dikkat çekiyor. Mars’ta pek çok farklı duruma karşı insanların değişim gösterebileceği kaydediliyor. Düşük sıcaklıklar, daha az yoğun olan atmosfer, yüksek radyasyon ve benzeri pek çok etken bulunuyor. Bu etkilerin ışığında insanlar nasıl bir evrim geçirebilir sorusu da 3D yazıcılarla cevaplanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsanın Mars evrimi

Flisykowska çalışmasında insan burnuna odaklanıyor ve değişim konusunda en yüksek potansiyele sahip organ olarak gösteriyor. Yumuşak dokuya sahip olan burun, değişimin ilk yaşanacağı nokta da olabilir. Flisykowska kendi çalışması ışığında 3D yazıcılarla pek çok farklı burun tipini bastırarak olabilecek potansiyel değişimleri de gözler önüne seriyor.

Olasılıklardan birinde çok daha uzun burunlar ve dörtlü burun deliği göz önüne alınıyor. Havayı ısıtmanın daha kolay olacağı bu yeni “tasarımı” daha düz bir burun tipi de takip ediyor. Düz burun tasarımının güneş yanıklarından kaçınırken uzun süreli kask kullanımına da daha iyi adapte olabileceği kaydediliyor.

İlginizi çekebilir

NASA’nın Mars için hazırladığı helikopter