reklamı kapat

POPÜLER

kilopower
kilopower

Mars’ta kolonileşmenin kapılarını aralayacak teknoloji [Video]

19 Ocak 2018

Yakın gelecekte planlanan Mars‘a “insanlı” uçuş için çözülmesi gereken birkaç sorun yer alıyor. Onlardan biri de enerji. Kilopower projesi bu sorunu çözmüş olabilir.

Mars’ta uzun süre kalmak için orada bir enerji kaynağının var olması gerekiyor. Bu enerji kaynağı iki sebeple önem taşıyor. Birincisi astronotların yaşam alanı için enerjiye ihtiyaç duyması. Böylelikle astronotlar oksijen yapabilir, suyu da arıtabilir. İkinci önemli sebep ise geri dönüş yolculuğu için ihtiyaç duyulan sıvı oksijen ve yakıtı üretebilmeleri. Bu iki önemli maddeyi gerçekleştirebilmeleri için onlara yeterli enerji üretebilecek bir güç kaynağına ihtiyaç var. Kilopower projesi de tam olarak bunu amaçlıyor. Minimum malzeme ile üretilen bu küçük nükleer reaktör astronotlar için yeterli enerjiyi üretebiliyor. 1 kilowatt’tan 10 kilowatt’a kadar enerji üretebildiği söylenen cihazdan birden fazla yerleştirilmesi planlanıyor. 5 kW’ın küçük bir ev için yeterli enerji ürettiğini söyleyen araştırmacılar Mars’ta yaşanabilir bir alan için 4 ile 5 adet Kilopower’ı alana göndermeyi planlıyor.

Mars’ta kolonileşme planları

Nükleer reaktörün en büyük avantajlarından biri hafif ve güvenilir olması. Diğer enerji kaynaklarında yaşanan çok fazla yakıta ihtiyaç duyma sorunu bu cihazda yer almıyor. Aynı zamanda cihaz tüm mevsimlerde çalışabiliyor. Örnek vermek gerekirse solar paneller gücünü kesintisiz gün ışından alıyor. Ancak Mars yüzeyinde günün saatlerine göre gün ışığı göremeyebiliyor. Bu da solar panelleri daha az tercih edilebilir bir güç kaynağı haline getiriyor. Kilopower’da ise böyle bir sorun yok. Zamandan ve hava şartlarından bağımsız olarak enerji üretebiliyor. Kilopower’ın tanıtım videosunu haberin devamında izleyebilirsiniz

Video

YORUMLAR