reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft yapay zeka
Microsoft yapay zeka
Microsoft yapay zeka

Microsoft’tan “yazılanları” sanat eseri çizimlere dönüştüren yapay zeka

19 Ocak 2018

Son dönemde yapay zeka alanında çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaları farklı alanlara getiren firmalar, yapılabilecekleri özellikle görsel sanatlar ile gözler önüne seriyor. İşte bunlardan birisine imza atan Microsoft, karşımıza  yazıları sanat eserleri çizimlere dönüştüren yapay zeka sistemiyle çıkıyor.

Microsoft’un yeni sistemi “Attentional Generative Adversarial Network (AttnGAN)” isimli bir yapay sinir ağı üzerine kuruluyor. Önceden eğitilen bu sistem, metin olarak yazılanlara bakarak gerçek çizimler gerçekleştirebiliyor. Resmi olarak gösterildiği kadarıyla oldukça yüksek kalitede çizimler yapabilen sistem, kısaca “çizim botu” olarak isimlendiriliyor. Her bir pikseli bilgisayar tarafından hazırlanan bu çizimler, sayfa içerisinde görebileceğiniz üzere birçok farklı konuda içerik üretebiliyor. Çizim yaptıkça öğrenen ve daha iyi hale gelen sistem, gerçekte olmayan örneğin bir kuşu da çizebiliyor. Yani sistem birebir taklit etmiyor sizin yazdıklarınıza göre yenilerini yaratıyor. Bu da gerçekten oldukça ilginç görünüyor.

Microsoft yapay zeka
Microsoft yapay zeka

Microsoft’un geliştirdiği bu yapay zeka bir endüstriyi komple değiştirebilir

İşaret ettiğimiz bu endüstri tasarım sektörü. Sadece hayal ettiğinizi yazmanız ile tasarım devrini hayatımıza sokabilecek bu yapay zeka, yeni sektörlere işaret ediyor. Şu an üzerinde çalışmaları devam eden sistemin dediğimiz gibi her geçen gün daha iyi hale geldiği belirtiliyor. Yani öğrenerek çizim yeteneğini artıran sistem, bakalım daha nerelere gelecek?

YORUMLAR