reklamı kapat

POPÜLER

Google yapay zeka
Google yapay zeka

Google yapay zeka sistemine “güzeli” öğretiyor; ama neden?

Yapay zeka sistemleri üzerinde en çok çalışan isimlerden Google, sadece teknik değil estetik konulara da önem veriyor. Bunun en so örneği güzel bir amaç için karşımızda bulunuyor.

Makineler biliyorsunuz insan benzeri duygulara sahip değil. İyi ile kötüyü ayırt etme konusunda bile zorlanan yapay zeka sistemleri, güzeli belirleme konusunda ise hiçbir fikir sunamıyor. İşte Google bunu NIMA (Sinirsel fotoğraf değerlendirme) sistemiyle aşmak istiyor. Bu sistem insanlar tarafından şekillendirilmiş bir makine öğrenme altyapısı kullanıyor. Gösterilen fotoğraflara insaların verdiği beğeni tepkilerini öğrenenen sistem, söylendiği kadarıyla teknik ve estetik olarak güzeli ayırt edebiliyor. Peki bu ne işimize yarayacak? Şirkete göre bu altyapı gelecek otomatik fotoğraf düzenleme süreçleri için büyük önem arz ediyor. Çektiğiniz yüzlerce fotoğraf arasından sizin beğeneceklerinizi otomatik olarak seçerek daha iyi hale getirebilecek yapay zeka sistemleri hayal ediliyor. İşte bu hayal NIMA sistemiyle gerçeğe dönüşecek gibi duruyor. Aşağıda görebileceğiniz üzere fotoğrafların kalitesini ciddi oranda artırabilen teknik, sürekli olarak da kendisini geliştirebiliyor. Sistem ayrıca fotoğrafı bozan unsurları da tespit edebiliyor.

Google yapay zeka

Google, bizden yararlanarak bize ihtiyacın azalacağı geleceği kuruyor

Fotoğraf temelli yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan bir diğer büyük ismi ise Adobe. Sensei yapay zeka altyapısıyla fotoğraf ile videoları otomatik düzenleyecek sistemler geliştiren firma, bu konuda oldukça ileri bir seviyede bulunuyor.

İlgili Video