reklamı kapat

POPÜLER

Çizilen eskizleri eş zamanlı olarak portreye dönüştüren ürkütücü yapay zeka [Video]

07 Eylül 2017

Yapay zekanın sınırları bir süredir teknolojinin en gözde konularından biri. Yapabilecekleri ve yapamayacakları üzerine tartışmalar yapıladursun biz farklı bir soru soralım: Yapay zeka sanat yapabilir mi?

Londralı sanatçı Patrick Tresset bir süredir oldukça ilginç bir proje yürütüyor. Tekrarlanan eylemlerle öğrenebilen bir algoritmayı “eğiten” Tresset, kendisi portreler karalarken cihaza da eş zamanlı olarak bu portreleri yorumlatıyor. Ortaya çıkan sonuç ise hem hayranlık uyandırıcı hem de ürkütücü.

Tresset basit karalamalarla belli başlı bir taslak oluşturuyor. Gözler, burun, dudak… Modellerin basit ve küçük eskizlerini oluşturuyor. Yapay zeka ise söz konusu karalamaların insan vücudundaki yerini algılayıp direkt olarak çizmeye girişiyor hem de detaylı bir şekilde. Tresset karalamasına detaylar ekledikçe de yapay zekanın portresi daha ileri bir seviyeye taşınıyor.

Tresset’in eğittiği nöral network Pix2Pix adını taşıyor. 3.500 farklı insanın eskizleriyle 21 bin çift görsel oluşturan ikilinin elde ettiği sonuçlar yapay zekanın yapabileceklerinin sınırlarını genişletiyor. Pix2Pix’in çizim veritabanı ise elle oluşturulmamış. Tresset’in yaklaşık 6 yıldır üstünde çalıştığı robotundan alınmış. Söz konusu robot bir el şeklinde ve dijitalde değil fiziksel ortamda eskizler yapıyor. Patrick Tresset ve Pix2Pix’in çalışmasını haberin devamındaki videodan izleyebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR