reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zekanın tek bir fotoğraftan oluşturduğu sürreal müzik klibi [Video]

Google geliştiricilerinden Damien Henry oldukça ilginç bir projeye imza attı. Tek bir kare fotoğraf ve yapay zeka ile neredeyse bir saatlik bir video hazırladı.

Geçtiğimiz günlerde YouTube hesabına bir video yükleyen Damien Henry, yapay zeka çalışmalarına da göz atmamızı sağladı. 56 dakika uzunluğundaki videonun tamamen algoritma tarafından oluşturulduğunu belirten Henry, videonun tek seferde hazırlandığını söylüyor. Herhangi bir düzenleme, yeniden çekme ya da çekim sonrası üzerinde oynama bulunmayan videoya Henry’nin tek katkısı bir başlangıç vermek. Sisteme ilk kareyi yükleyen Henry gerisini yapay zekanın ellerine bırakmış.

Sistemi basit bir şekilde açıklamak gerekirse, Henry’nin koyduğu ilk kare yapay zekanın başlangıç noktası oluyor. Bir sonraki kareyi önceki kareden yola çıkarak tahmin eden yapay zeka daha sonraki kareyi de tahmini üzerinden oluşturuyor. Tahminler zinciri bu şekilde ilerliyor. Yaklaşık 100 bin kere dönen ilk karenin ardından video sırasında gökyüzü, ağaç, binalar gibi görseller görülebiliyor. Soyut bir çalışma tadında olan video izleyicide “yolculuk videosu” izlenimi oluşturuyor.

Tabii yapay zekanın yarattığı bu video mükemmeli geçtik, tam olarak anlaşılır düzeyde dahi değil. Hatta video için oldukça sürreal diyebiliriz. Ancak esasen videonun amacı yapay zekanın söz konusu yaratıcı projeler olduğunda yapabileceklerini göstermek. Daha gelişmiş bir noktaya eriştiğinde tek bir kareden kendi kendine çok daha anlaşılır ve etkileyici bir video oluşturması işten bile değil.