reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk’tan korkutucu yapay zeka açıklaması

Teknoloji tutkunlarının en sevdiği konu başlıklarından biri yapay zeka ve robotlar. Günümüzün Tony Stark‘ı Elon Musk bu konuda nasıl düşünüyor dersiniz?

Söz konusu yapay zeka olunca Steve Wozniak‘tan Stephen Hawking’e kadar uzanan listede teknoloji ve bilimin önde gelen isimleri pek de pozitif şeyler düşünmüyor. Yapay zeka alanınca ciddi çalışmalar yapan Elon Musk da bu isimlerden biri. Bu görüşünü sık sık dile getiren Musk’ın yapay zekaya yönelik ön görüsü ise oldukça karanlık.

Musk’ın yapay zeka alanında iki önemli atılımı bulunuyor. Bunlardan biri OpenAI. Kar amacı gütmeyen bu platformun esas amacı yapay zekanın oluşturabileceği tehlikeleri en aza indirgeyebilmek. Ancak öte yandan Musk’ın bir de Neuralink isimli bir başka girişimi bulunuyor. Neuralink, insan beynine implant edilebilir bir teknoloji üzerine çalışıyor. Kısacası bir cyborg yaratmaya çalışıyor. Esasen Neuralink’in amacı insan ırkının yapay zekanın çok da gerisinde kalmamasını sağlamak. Adeta evrime teknolojik bir dokunuş.

Elon Musk yapay zeka hakkında ne düşünüyor?

Musk’ın yapay zeka konusundaki düşünceleri pek iç açıcı değil. 2014 yılında yapay zekanın 5-10 yıl içinde çok tehlikeli hale geleceğini vurgulayan Musk, geçtiğimiz yıl ise cümlelerini sertleştirmişti. İnsanlığın çoktan yapay zekaya karşı kaybettiğini belirten Musk, yapay zekayı yenmenin tek yolunun ona katılmak olduğunu savunuyordu. Neuralink projesi burada dikkatinizi çekmiş olabilir.

Musk geçtiğimiz günlerde Rolling Stone’a verdiği röportajda ise yapay zekayı güvenli hale getirmeye yönelik düşüncelerini paylaştı. Her ne kadar OpenAI üzerinde çalışsa da Musk projenin sadece yüzde 10 başarı şansı olduğunu düşünüyor. Musk’ın zamanla daha da kararlılaşan görüşü yapay zekanın insanlık için bir tehdit olduğu yönünde.

Tabii Musk’la aynı fikirde olmayanlarda mevcut. Hatırlardanız Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Musk’ın yapay zeka konusundaki açıklamalarını sorumsuzca bulduğunu belirtmişti. Musk ise Zuckerberg’in yapay zekayı yeterince kavrayamadığını söylemişti. Rolling Stone’da yer alan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.