reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk OpenAI LOG Tasarım

OpenAI: “Elon Musk ile yapılmış bir anlaşma yok”

 - Güncelleme: 12 Mart 2024 08:37

Geçtiğimiz hafta sürpriz bir gelişme oldu ve Elon Musk ilk yatırımcılarından olduğu OpenAI ile şirket CEO’su Sam Altman’a dava açtı.

Elon Musk açtığı bu dava ile herkesi oldukça şaşırtmıştı. Peki kaçıranlar için bu dava nereden çıkmıştı? Elon Musk ilk aşamada kâr amacı gütmeme amacıyla kurulan OpenAI’ın, daha sonra odak değiştirerek insanlığa fayda sağlayan yapay zeka geliştirme misyonu yerine kar peşinde koşar hale gelmesininorijinal sözleşme anlaşmalarını ihlal ettiğini” düşünüyordu. Bunu daha önce de sık sık dile getiren ve esas amaca “ihanet” olarak gördüğü ticari dönüşümü açık olarak eleştiren Musk, eğer bilmiyorsanız OpenAI’ın ilk yatırımcıları arasında yer alıyordu. Bu davayı para kazanmak değil OpenAI’ı orijinal amacına döndürmek için açan Musk, geçtiğimiz günlerde bu adımına karşılık ilk cevabı almıştı. Detaylı bir blog yazısı paylaşan ve yazı kapsamında Musk’ın gönderdiği bazı e-postaları dahi gözler önüne seren OpenAI, Elon Musk’ın OpenAI’ı Tesla ile birleştirmeyi ya da bu olmuyorsa şirketin tam kontrolünü eline almak istediğini aktarmıştı (Bunlar arasında çoğunluk hissesi, yönetim kurulu kontrolü ve CEO olmak da yer alıyormuş).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki OpenAI neden zaman içinde kâr odaklı bir yapıya dönüştü? Bu konuda firma tarafından şunlar aktarılmıştı: “İnsan seviyesinde veya daha üstün zekaya sahip bir yapay zeka sistemi olan Yapay Genel Zekayı (AGI) geliştirmenin maliyetinin milyarlarca doları bulacağını fark ettik. Bu farkındalık, gerekli finansman ve kaynakları güvence altına almak için kâr amacı güden bir yapıya geçmenin şart olduğunun anlaşılmasına yol açtı.” OpenAI’a 45 milyon dolarlık bir katkıda bulunduğu aktarılan Musk, son aşamada açtığı davadan istediği sonucu alamayacak gibi görünüyor, bu konuda hazırladığı bir yasal cevap ortaya çıkan OpenAI, Musk ile geçmişte yapılmış herhangi bir anlaşma olmadığını yani ihlal ettikleri bir durum olmadığını aktarıyor.

Elon Musk OpenAI şirketinin tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğini de düşünüyordu. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir etkinlik kapsamında konuşan Elon Musk, OpenAI şirketinin yapay zeka konusunda tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğinden endişe ettiğini belirtmişti. Musk bu konuda, OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever’in neden “Sam ile savaşacak kadar güçlü hissettiğini” bilmek istediğini söyledi ve ekledi: “Bu kulağa ciddi bir şeymiş gibi geliyor. Önemsiz olduğunu düşünmüyorum. Ve keşfettikleri tehlikeli bir yapay zeka unsuru olduğu konusunda oldukça endişeliyim.

Elon Musk bu açıklamayı yapmıştı çünkü bu konuda önemli bir haber çıkmıştı. Reuters tarafından paylaşılan bir haber, OpenAI’ın potansiyel olarak korkutucu bir yapay zeka atılımı yaptığını iddia ediyordu. Kaynağa göre birkaç şirket çalışanı OpenAI’ın son olaylar sonrasında değiştirilen önceki yönetim kuruluna bir mektup gönderdi. Bu mektupta şirketin yapay zeka alanında korkutucu bir keşif yaptığı ve bunun potansiyel riskleri konusunda bir uyarı yer alıyordu. Aktarıldığı kadarıyla OpenAI’ın şirket içinde Q* (Q-Star olarak isimlendiriliyor) adlı bir projesi bulunuyor ve tam olarak burada genel yapay zekanın kapısını açacak bir seviyeye ulaşıldığı iddia ediliyor.

Artificial General Intelligence (AGI) ya da Türkçe karşılığıyla Yapay Genel Zekâ (YGZ), bir insanın yapabileceği herhangi bir zihinsel görevi başarıyla gerçekleştirebilecek makinenin zekâsı olarak özetleniyor ve bu elbette korkutucu görünüyor. Sam Altman’ı Q* üzerinden kovduğu söylenen eski OpenAI yönetim kurulu, yayınladıkları yazıda Altman’a artık güvenmediklerini çünkü kendilerine dürüst olunmadığını (Yüksek ihtimalle YGZ seviyesine ulaşıldığı ya da yaklaşıldığı kendilerine söylenmedi / gizlendi) belirtmişti.

OpenAI ve Elon Musk gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu