reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk OpenAI LOG Tasarım

Elon Musk, OpenAI’a karşı açtığı davayı geri çekti

Geçtiğimiz aylarda sürpriz bir gelişme olmuş ve Elon Musk ilk yatırımcılarından olduğu OpenAI ile şirket CEO’su Sam Altman’a dava açmıştı.

Elon Musk, bugün sürpriz bir şekilde geriye çektiği bu dava ile herkesi oldukça şaşırtmıştı. Peki bu dava nereden çıkmıştı? Elon Musk ilk aşamada kâr amacı gütmeme amacıyla kurulan OpenAI’ın, daha sonra odak değiştirerek insanlığa fayda sağlayan yapay zeka geliştirme misyonu yerine kar peşinde koşar hale gelmesininorijinal sözleşme anlaşmalarını ihlal ettiğini” düşünüyordu. Bunu daha önce de sık sık dile getiren ve ticari dönüşümü esas amaca ‘ihanet’ olarak gören Musk, OpenAI’ın ilk yatırımcıları arasında yer alıyordu. Bu davayı para kazanmak değil OpenAI’ı orijinal amacına döndürmek için açan Musk‘a cevap da gecikmemişti. Detaylı bir blog yazısı paylaşan ve orada Musk’ın gönderdiği bazı e-postaları dahi gözler önüne seren OpenAI, Elon Musk’ın OpenAI’ı Tesla ile birleştirmeyi ya da bu olmuyorsa şirketin tam kontrolünü eline almak istediğini aktarmıştı (Bunlar arasında çoğunluk hissesi, yönetim kurulu kontrolü ve CEO olmak da yer alıyormuş).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki OpenAI neden zaman içinde kâr odaklı bir yapıya dönüştü? Bu konuda firma tarafından şunlar aktarılmıştı: “İnsan seviyesinde veya daha üstün zekaya sahip bir yapay zeka sistemi olan Yapay Genel Zeka’yı (AGI) geliştirmenin maliyetinin milyarlarca doları bulacağını fark ettik. Bu nedenle, gerekli finansman ve kaynakları güvence altına almak için kâr amacı güden bir yapıya geçmenin şart olduğunu anladık.” OpenAI’a 45 milyon dolarlık bir katkıda bulunduğu aktarılan Musk, son aşamada açtığı davadan istediği sonucu alamadı. OpenAI, Musk ile geçmişte yapılmış herhangi bir anlaşma olmadığını yani ihlal ettikleri bir durum olmadığını aktarmıştı.

OpenAI ve Elon Musk gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu