reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk OpenAI LOG Tasarım

Elon Musk, OpenAI ve şirket CEO’su Sam Altman’a dava açtı

 - Güncelleme: 01 Mart 2024 15:05

Bugün sürpriz bir gelişme oldu ve Elon Musk ilk yatırımcılarından olduğu OpenAI ile şirket CEO’su Sam Altman’a dava açtı.

Elon Musk bugün OpenAI şirketine ve aynı zamanda kurucu ortaklar Sam Altman ile Greg Brockman’a açtığı dava ile oldukça şaşırttı. Peki bu dava nereden çıktı? Elon Musk ilk aşamada kâr amacı gütmeme amacıyla kurulan OpenAI’ın, daha sonra odak değiştirerek insanlığa fayda sağlayan yapay zeka geliştirme misyonu yerine kar peşinde koşar hale gelmesinin orijinal sözleşme anlaşmalarını ihlal ettiğini düşünüyor. Bunu daha önce de sık sık dile getiren ve esas amaca “ihanet” olarak gördüğü ticari dönüşümü açık olarak eleştiren Musk, OpenAI’ın ilk yatırımcıları arasında yer alıyor. Bu davayı para kazanmak değil OpenAI’ı orijinal amacına döndürmek için açan Musk, OpenAI şirketinin tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğini de düşünüyordu. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir etkinlik kapsamında konuşan Elon Musk, OpenAI şirketinin yapay zeka konusunda tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğinden endişe ettiğini belirtmişti. Musk bu konuda, OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever’in neden “Sam ile savaşacak kadar güçlü hissettiğini” bilmek istediğini söyledi ve ekledi: “Bu kulağa ciddi bir şeymiş gibi geliyor. Önemsiz olduğunu düşünmüyorum. Ve keşfettikleri tehlikeli bir yapay zeka unsuru olduğu konusunda oldukça endişeliyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk bu açıklamayı yapmıştı çünkü bu konuda önemli bir haber çıkmıştı. Reuters tarafından paylaşılan bir haber, OpenAI’ın potansiyel olarak korkutucu bir yapay zeka atılımı yaptığını iddia ediyordu. Kaynağa göre birkaç şirket çalışanı OpenAI’ın son olaylar sonrasında değiştirilen önceki yönetim kuruluna bir mektup gönderdi. Bu mektupta şirketin yapay zeka alanında korkutucu bir keşif yaptığı ve bunun potansiyel riskleri konusunda bir uyarı yer alıyordu. Aktarıldığı kadarıyla OpenAI’ın şirket içinde Q* (Q-Star olarak isimlendiriliyor) adlı bir projesi bulunuyor ve tam olarak burada genel yapay zekanın kapısını açacak bir seviyeye ulaşıldığı iddia ediliyor.

Artificial General Intelligence (AGI) ya da Türkçe karşılığıyla Yapay Genel Zekâ (YGZ), bir insanın yapabileceği herhangi bir zihinsel görevi başarıyla gerçekleştirebilecek makinenin zekâsı olarak özetleniyor ve bu elbette korkutucu görünüyor. Sam Altman’ı Q* üzerinden kovduğu söylenen eski OpenAI yönetim kurulu, yayınladıkları yazıda Altman’a artık güvenmediklerini çünkü kendilerine dürüst olunmadığını (Yüksek ihtimalle YGZ seviyesine ulaşıldığı ya da yaklaşıldığı kendilerine söylenmedi / gizlendi) belirtmişti.

OpenAI ve Elon Musk gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu