reklamı kapat

POPÜLER

İyi mi, kötü mü? Honda’nın hızlı şarj teknolojisi kafaları karıştırdı

Japonya’nın önemli haber kaynaklarından Nikkei Asian Review’de yer alan haberde, Honda’nın hızlı şarj planları soru işaretleri yarattı.

Halihazırda sunduğu modeller için hibrit dönüşüm hazırlıkları içerisinde olan Honda‘nın tamamen elektrikli ilk hamlesine geçtiğimiz Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda şahit olduk. Urban EV konseptiyle 2019 yılında satışa çıkmak üzere ilk elektrikli otomobil planlarını sergileyen markanın ikinci adımıysa Tokyo‘da sergilendi. Urban EV’nin ardından 2021 için ilk tamamen elektrikli performans otomobili Sports EV konseptini tanıtan marka, altyapı konusunda da radikal olduğu kadar gerekli adımlar atmayı planlıyor. Ülkenin köklü kaynaklarından olan Nikkei Asian Review‘in haberine göre geliştirilecek olan hızlı şarj teknolojisi 15 dakikada 240 kilometre yol kat edilebilmesine olanak sağlayacak. Lakin yansıyan haberin devamındaysa soru işaretleri uyandıran parça var.

Takvimin sorunu

İlk duyduğumuz da bizim de içimizde “15 dakikalık şarj ile 240 kilometre, hiç fena değil” düşüncesi belirmedi değil. Lakin satırlar içerisinde ilerlediğimizde Honda’nın bu teknolojiyi 2022‘de sunmayı planladığını okuduğumuzda işler biraz değişti diyebiliriz. Detaylara göre Honda’nın hızlı şarj teknolojisi için atacağı ilk adımsa Panasonic kaynaklı pilleri kullanmayı bırakmak. Herhangi bir tedarikçiyle anlaşma planı olmadığı belirtilen Honda’nın pil teknolojisini kendi içerisinde geliştirmesi de şu aşamada beklenenler arasında. Avrupa’da atılan ortak hızlı şarj ağı kurulumu anlaşmasıyla artık olmazsa olmazlar arasına giren bu teknolojinin 2019 yılına yetiştirilmesi çok daha anlamlı olacaktır. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.