reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk ve Mark Zuckerberg’in yapay zeka tartışması

İnsanoğlu ve yapay zeka arasında filmlerde görmeye alıştığımız şekilde bir mücadele yaşanmasına tahminen oldukça uzun bir zaman var. Ancak teknolojinin devleri Elon Musk ve Mark Zuckerberg bu konu üzerinde tartışmaya başladı bile!

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk yapay zeka çalışmalarının gelecekte tehlikeli olabileceğini düşünüyor ve bu sebeple çalışmaların sınırlar çerçevesinde yürütülmesi gerektiğine inanıyor. Ünlü isim insanların henüz yapay zekanın ne kadar büyük bir problem olabileceğini anlamadığını çünkü ciddi gelişmeler elde etmek için uzun yıllar geçmesi gerektiğini söylüyor. Ancak yapay zeka robotları sokaklarda insanları öldürmeye başlayınca iş işten geçecek diyor. Bu sebeple erken davranılmalı ve yapay zeka konusunun sınırları belirlenmeli şeklinde konuşuyor.

Mark Zuckerberg ise onunla benzer görüşlere sahip değil. Facebook‘un kurucusu canlı bir soru – cevap etkinliğinde yapay zekaya dair düşüncelerini açıkladı. Gelecekte inşa etmek istedikleri dünyada yapay zekanın önemli bir faktör olduğunu ve kendisinin bu teknolojiye iyimser bir şekilde yaklaştığını söyledi. Ardından Elon Musk’ın kıyamet senaryoları ile insanları korkuttuğunu dile getirdi.

Onun bu sözleri üzerine Musk’ın cevabı gecikmedi. Başarılı isim Twitter hesabı üzerinden “Mark’la bu konuyu konuştuk. Onun yapay zeka konusundaki kavrama kabiliyeti oldukça sınırlı.” sözlerini sarf etti. Bu sözler de Elon Musk ve Mark Zuckerberg arasındaki yapay zeka tartışmasında gerginliğin dozunu artırmış oldu.