reklamı kapat

POPÜLER

Putin’den yapay zekay ve dünya liderliğiyle ilgili çarpıcı açıklamalar

Eskiden dünya siyasetinde söz sahibi olabilmek için güçlü bir orduya sahip olmak veya uzay alanında ciddi gelişmelere imza atmak gerekiyordu. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu dönem geride kalıyor. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin‘e göre küresel anlamda liderliği ele geçirmenin yolu artık yapay zeka teknolojisinden geçiyor!

Yapay zeka teknolojisi son zamanlarda önemli isimler tarafından gündeme taşınıyor. Geçtiğimiz aylarda Elon Musk ve Mark Zuckerberg’in yapay zeka tartışmasına şahit olmuştuk. Musk yapay zeka çalışmalarının gelecekte tehlikeli olabileceğini, bu yüzden de sınırların şimdiden belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. Zuckerberg ise Musk’ın kıyamet senaryolarıyla insanları korkuttuğunu söylüyor. Bu konuda ilgi uyandıran son gelişme Rusya’da yaşandı.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde gençlerin kariyerine rehberlik etmeyi amaçlayan bir etkinliğe katıldı. Rus gençlere hitap eden devlet adamı güçlü bir ülke olmak için yapay zeka teknolojisine ağırlık vermek gerektiğini söyledi. Geleceğin yapay zekaya ait olduğunu ve bu sebeple yapay zeka alanında en fazla ilerlemeyi elde eden ülkenin dünyayı yöneteceğini düşündüğünü dile getirdi. Gelecekte yapay zeka alanında ciddi gelişmelerin Rusya cephesinden geleceğinin sinyallerini verdi.

Öte yandan Elon Musk, Çin ve Rusya gibi bilgisayar biliminde gelişme kateden ülkelerin yapay zeka yarışında öne geçeceğini, bunun 3. Dünya Savaşı’nı tetikleyebileceğini dile getirdi.