reklamı kapat

POPÜLER

Shelby’nin çok fazla bilinmeyen sınırlı üretim Dodge Dakota pickup projesi açık artırma ile satışa çıkıyor

Ford ile gerçekleştirdiği ortaklık projelerinden bildiğimiz Shelby’nin bir dönem yakın olduğu Dodge ile geliştirdiği Dakota versiyonu bugün yeni sahibine kavuşacak.

Amerikalı Otomobil tasarımcısı Carroll Shelby‘nin artık dünyanın en önemli performans imzalarından birisi haline dönüştürdüğü Shelby markası, daha çok Ford ile bilinir. Özellikle Cobra ve Mustang versiyonlarıyla akıllara kazınan bu imza 60’ların sonlarından günümüze kadar gelmeyi başardı ve halihazırda gündemde olan 2019 Mustang projesinde de devam ediyor. Tüm bu bilinen başarılarının diğer yüzünde ise pek fazla bilinmeyenler de mevcut. Shelby’nin bu bilinmeyen parçalarından birisi de Dodge ile bir dönem gerçekleştirilen yakınlaşma süreci. 80‘li yıllarda Dodge’un Charger, Lancer ve Omni gibi modelleri üzerinde geliştirmeler yapan şirketin imzasını taşıyan bir de pickup projesi bulunuyor. Dakota modelini Shelby imzasıyla geliştirmek için 1989’da bir araya gelen ikili aracın üretimini sadece bir yıl ile sınırlama kararı alır. Şimdi ise gerek üretim adedi gerekse az bilinirliği ile önemli projelerden birisi olan bu model kendisine yeni bir sahip arıyor.

Sadece 450 örneği var

Shelby’nin, arkadan itişli altyapı ve V8 motor kombinasyonu üzerinde geliştirme yaptığı ilk model konumunda olan Dodge Dakota’nın bu versiyonu aynı zamanda V8 motorla sunulan ilk örnek konumunda. Kaputunun altında 5.2 litre hacme sahip bu makineyle 175 beygir güce ve 366 Nm torka sahip olan aracın değerleri dört ileri manuel şanzımanla yere aktarılıyor. Üretimde kaldığı bir yıl boyunca toplamda sadece 1.475 adetle sınırlandırılan Dodge Dakota Shelby’nin 450 tanesinin beyaz renk seçeneğiyle kullanıcılara sunulduğu söyleniyor. Amerika’da düzenlenecek olan bir açık artırma etkinliğinde yeni sahibine kavuşacak olan aracın ne kadara satılacağı ise merak konusu.