reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

1965 Shelby Cobra

Carroll Shelby’nin 1965 Shelby Cobra’sı yeni sahibini arıyor

Carroll Shelby tarafından 2012 yılına kadar tutulan 1965 Shelby Cobra “427” versiyonu, önümüzdeki yıl üçüncü sahibiyle buluşacak.

60’lı yıllar pek çok otomobil tutkununu hafızalardan silinemeyecek modellerine ve olaylarına şahit olduğumuz bir dönemdi. Ford’un Ferrari’yi GT40 ile Le Mans’ta süpürmesi, kısa süre önce beyaz perdeye taşınan bu hikayeyi hala zihinlerimizde tutmaya vesile oluyor. GT40 geliştirme sürecinin arkasındaki dehalardan birisi de şüphesiz İngiliz yarışçı Carroll Shelby. Emekli olduktan sonra kendi şirketiyle tutkusunu yola aktaran başarılı ismin adını taşıyan ilk modellerden Cobra, bugün tarihin en ikonik otomobilleri arasında. Başlangıcı Auto Carriers (AC) markasına dayanan Cobra, Carroll Shelby’nin dokunuşlarıyla performans olarak yepyeni bir noktaya taşınmıştı. Şimdi ise Bizzat onu geliştiren tarafından kullanılan CSX3178 şasi kodlu 1965 Shelby Cobra, restorasyon çalışmaları sonrası yeni sahibine kavuşmak için açık artırmaya çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1965 Shelby Cobra için tahminler 2 milyon doları buluyor

Adını kaputunun altında konumlandırılan V8 Ford motorundan alan 427 Cobra, toplamda beş adet üretilen özel gri renkli versiyonlardan birisi olarak kayıtlara geçiyor. Aracın geçmişine baktığımızda ise, Carroll Shelby tarafından 2012 yılına kadar özel koleksiyon içerisinde tutulduğunu görüyoruz. Shelby’nin hayatını kaybettiği 2012 sonrası dört yıl daha markanın merkezinde tutulan otomobilin ilk açık artırma macerası ise 2016 yılında RM Sotheby’s merkezli gerçekleştirilmiş görünüyor. Önümüzdeki yıl içerisinde üçüncü sahibine kavuşacak olan aracın 2016’da 1,375 milyon dolara alıcı bulması, yeni açık artırmadaki rakamın önceden tahmin edilmesini zorlaştırıyor. Beklentiler ise 2 milyon doların üzerine çıkılabileceği yönünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR