reklamı kapat

POPÜLER

Ford GT40

Beklenti 9 milyon dolar; Ford GT40 Roadster prototipi satışa çıkıyor

Otomobil tarihinin en önemli modellerinden birisi olan Ford GT40, bu ay içerisinde düzenlenecek bir etkinlik kapsamında yeni sahibine kavuşacak.

1966 Le Mans sezonunda Ferrari ile olan rekabetiyle otomobil tarihinin en ikonik hikayelerinden birisini hediye eden Ford GT40 bugün hala ayrı bir kategoride. Ford’un Ferrari’yi satın alma girişimlerinin de yaşandığı süreç sonunda ortaya çıkarılan bu ikonik otomobilin arkasında da çok ciddi çaba, mühendislik ve test sürüşü var. Direksiyonu başında Bruce McLaren ve Dan Gurney gibi dönemin çok önemli isimlerinin de geçtiği GT40’ın test süreci, bugün güncel modellerle de gördüğümüz prototipler üzerinden yürütülüyordu. Kaynaklara bakıldığında toplamda 12 adet GT40 prototipinin üretildiğini ve bunların sadece 5 tanesinin Roadster olarak tasarlandığını görebiliyoruz. İş bu beş örnekten bir tanesi, içerisinde bulunduğumuz ağustos ayı içerisinde açık artırma usulüyle podyuma çıkmaya hazırlanıyor. Beklentinin 9-10 milyon dolar civarında olması da en az aracın kendisi kadar heyecan verici.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford GT40 Roadster direksiyonuna geçen önemli isimler

Açıklamalarında GT/108 şasi numarasıyla 1965 yılında İngiltere’de üretildiğini gördüğümüz bu roadster örneğinde Ford’un sekiz silindirli makinesi kullanılıyor. Üretilen 195 beygir gücü ve 386 Nm torku Colotti imzalı transaks tarafından yere aktarılan otomobilin geçmişi ise tahmin edebileceğiniz gibi oldukça hareketli .Üretiminin ardından Shelby Amerika tarafından Kaliforniya‘ya götürülen Roadster’ın, markanın yarış pilotu Ken Miles tarafından Laguna Seca’da kullanıldığını görüyoruz. Geliştirme sürecinde büyük rol oynayan Carrol Shelby ile Henry Ford’u aynı kokpitte buluşturan GT40 yapılan son test sürüşünün ardından bıraktığı izlenimle gerekli yatırım yolundaki son engelini de böylelikle aşmış oldu. 1965 yılında Lotus’un efsane Formula 1 pilotu Jim Clark tarafından da kullanılan model, 2003-2010-2013 yıllarında farklı etkinliklerde boy gösterdi. Orijinaline uygun yapılan restorasyon çalışmalarının ardından ilk günkü kondisyonunu aratmayan GT40 Roadster prototipini bu ay içerisinde tekrar dünya gündeminde görmeye hazırlıklı olmakta fayda var.