reklamı kapat

POPÜLER

Mars One'ın uzay turizmi projesi

Mars’ta “yaşamı başlatacak” şirketin hazin sonu

Mars’ta yaşam hayalleri kuran uzay turistlerini “tek yön biletiyle” Mars’a gönderecek olan Mars One Ventures şirketi için Kızıl Gezegen hayalleri yanıp, kül oldu.

Uzay turizmi, özellikle Mars üzerinde kolonileşme mevzuları sürekli gündeme getirildiğinden beri, popüler bir diğer başlık haline gelmişti. Bu alanda çalışmalar yürüten şirketlerden biri olan Mars One Ventures da, sizi Mars’a tek yönlü biletiyle gönderme vaadi sunuyordu. Dönüşsüz bu yolculukta, hayatınızın kalanını Kızıl Gezegen’in o eşsiz topraklarında uzay manzarasıyla tamamlıyordunuz. En azından şirketin planları bu yöndeydi. Ancak şirketin hayalleri toza dönüştü. Uzmanların uzay yolculuğu hayalleri kuran pek çok kişiyi “dolandırdığını” düşündüğü şirket gün sonunda battı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turizmin en yeni hali

Mars’ta yaşam uzun zamandır tartışılıyor. Hatta gün sonunda orada bir kolonileşme çabası dahi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ancak şu an bu aşamanın henüz turizm boyutuna gelecek kadar ilerlemiş durumda değiliz. Bu sebeple en azından Mars başlığı altında çalışan bu şirketlerin gerçekleştirmeye çalıştığı bu projeler askıda kalıyor. Özellikle Mars One gibi 2012’de elinizde doğru düzgün bir ekipman yokken bu işlere daldıysanız… Bir Reddit kullanıcısının fark ettiği iflas, şirket tarafından da onaylanmış durumda.

Şirketin ilk açıkladığı planlar ise seçilmiş 100 kişiyi Mars’a göndermek üzerineydi. Tabii geri dönüş olmaksızın. Ancak orada hayatlarını geçirecek insanların yaşama koşullarıyla ilişkili net bir açıklama yapılamıyordu. Teknik olarak “ölüme yolculuk” olarak da görülebilecek bu proje için 200 binden fazla başvuru aldığı iddia edilen şirketin halihazırda ekipmanı da bulunmuyordu. Gerekli ekipmanların alınacağı iddia edilse de, böylesine bir yolculuk için yüzlerce milyar dolar harcanması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmişti. Nihayetinde Mars One’ın sürekli ertelediği yolculuğun asla gerçekleşmeyeceği bu iflas haberiyle de onaylanmış oldu. Mars’a yolculuğu vadeden uzay turizmi için biraz daha beklemek gerekecek.

İlgili video

Şirketin 2012’deki proje tanıtım videosu