reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk: “Mars’a gidecek ilk insanlar ölüme hazırlıklı olmalı” [Video]

Elon Musk, Uluslararası Uzay Konferansı‘nda gelecek planlarını ve öngörülerini açıkladı. Elon Musk’a göre önümüzdeki yıllarda Mars’ta yaşamak mümkün ancak 80 gün sürmesi tahmin edilen yolculuk fazlasıyla riskli.

Elon Musk, geçtiğimiz gün ilk test fotoğraflarını paylaştığı ve insanoğlunun Mars’taki kolonileşme sürecinin önemli parçası olan roket ve uzay gemisi ile alakalı açıklamalarda bulundu. Musk’ın öngörüsüne göre insanoğlunun Mars’taki kolonileşme süreci 40 ila 100 yıl içerisinde gerçekleşecek. Bu sürecin başlangıç evresinde, gidecek ilk insanları ise 80 günlük uzun ve tehlikeli bir yolculuk bekliyor. Musk, ilk birkaç denemede meydana gelecek aksaklıkların ölümle sonuçlanabileceğinin altını çizdi.

Çağımızın Tony Stark’ı olarak anılan Elon Musk, uzay araştırmalarının yanı sıra Mars’ta yaşam ve kolonileşme çalışmalarıyla yakından ilgileniyor. Mars’ta kolonileşme hayalini gerçekleştirmek adına geliştirilen en son proje olan Raptor roketinin test aşamalarına başlanmasının ardından, uzay gemisinin planları da ortaya çıkmaya başladı. Günümüz koşullarında yapılacak olan Mars gezisinin 10 milyar dolar olduğunu belirten Musk, projelerin hayata geçmesinin ardından bunun 200.000 dolar‘a kadar düşeceğini belirtti.

spacexmars1
Musk’a göre 100 kişiyi tek seferde Mars‘a taşıyabilecek olan gemide 42 adet Raptor roketi bulunacak. Bu roketler ile birlikte gemiye güç sağlayan solar sistemler, geminin yol kat edebilme yeteneği için itiş gücünü sağlayacak. Uzay gemisinin inşasında tekrar kullanılabilir mekanik parçalar, hafif materyaller ve devasa sistemler büyük önem taşıyor. Bu süreçte anahtar rolünü doğru yakıt tercihi, uzayda yakıt üretimi ve havada yakıt transferi olduğunun altı çiziliyor. Musk’ın planlarını diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise sadece Mars’a gitmek istemesi değil; orada bir medeniyet kurmak istemesi. Musk’a göre süreç hayal ettiği gibi devam ederse, Mars‘tan Jüpiter‘e bile uçuşlar sağlanabilir. Bunu bir uzay yolu gibi düşünmek çokta yanlış olmaz.

spacexmars4
Musk; “Bir kıyamet günü senaryom yok lakin kıyamet gününe benzer olayların yaşanacağı inancındayım, buna alınabilecek en büyük önemler arasında uzayda farklı yaşam alanlarında koloni sağlamak olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu. Bu sürecin oldukça tehlikeli aşamaları bulunduğunun ve maliyetli olduğunun altını çizen Musk, “her şeye rağmen elimizden gelenin en iyisini yapacağımız konusunda hiç tereddütüm yok” açıklamasında bulundu.
spacexmars3