reklamı kapat

POPÜLER

Kızıl gezegene yolculuk için en önemli adım atıldı

Tesla ile birlikte SpaceX şirketinin de başında bulunan Elon Musk, bu yılki Uluslararası Uzay Kongresi’nde geleceğe dair planlarının yanı sıra Mars’ta kolonileşme süreci ile ilgili bilgiler verecek. Musk aynı zamanda Twitter hesabı üzerinden, bu süreçte kullanılacak olan Raptor motorunun da ilk test fotoğraflarını yayınladı.

2002 yılında hayata geçen SpaceX’in, 2009 yılından bu yana kadar üzerinde çalıştığı Raptor motorunun deneme aşamalarına geçildi. Mars üzerinde yapılan kolonileşme planlarında şirket için en önemli adımlardan biri olan Raptor projesi ile birlikte ekip, ileriki süreçte grup halinde insanları taşıma planları yapıyor. Konu ile ilgili resmi twitter hesabından açıklamada bulunan Elon Musk, test sürecinin birde fotoğrafını paylaştı.

Test aşamasına geçilen Raptor’un şu anda kullanılmakta olan Falcon 9 motorundan 3 kat daha güçlü olduğunu ifade eden Musk, burada itiş gücündeki pozitif artışın altını çizdi. 3 mn (mega newton) itiş gücüne sahip Raptor bu gücü 382 saniye boyunca verebiliyor. Elon Musk’un paylaştığı görüntüde ise Raptor’in test sırasındaki ateşleme sistemi net olarak görülebiliyor. Elon Musk bugün 67. kez düzenlenecek olan Uzay Kongresinde şirket vizyonu ile ilgili detaylı açıklamada bulunacak.

İLGİLİ HABERLER