reklamı kapat

POPÜLER

The Imitation Game filminde Alan Turing'e Benedict Cumberbatch hayat vermişti.

Bilgisayarda üretilen ilk müzik kaydı gün yüzüne çıktı [Dinle]

27 Eylül 2016

Bilgisayarda üretilen ve kaydedilen ilk müzik Yeni Zelandalı araştırmacıların çalışması sayesinde ortaya çıktı. 1951 yılında yapılan bu ilk kayıtta üç basit melodi yer alıyor.

Doğal yollarla üretilmeyen ilk müzik ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing‘in inşa ettiği bilgisayarda banda alındı. İkinci Dünya Savaşı‘nın kazanılmasına yardımcı olan, bilgisayarın mucidi kabul edilen Turing’in hikayesi yakın zamanda beyaz perdeye de taşınmıştı. Onun bir araya getirdiği bilgisayarda üretilen ilk müziği Yeni Zelanda’daki Canterbury Üniversitesi‘nden bilim adamları inceledi. Kayıt BBC‘nin yardımıyla radyo yayınına özel olarak kullanılan 12 inçlik asetat disklerine yapılmıştı. 55 sene önce gerçekleştirilen kayıt günümüze bir miktar bozularak ulaşabildi. Araştırmacılar fondaki gürültüleri ayıkladı ve hızı yeniden düzenledi. Bu sayede konuşmaların da net olarak duyulduğu bu kayıtta God Save the King, Ba Baa Black Sheep ve In the Mood şarkıları yer alıyor.

1951 senesinde ilk defa gerçekleşleştirilen bu kayıt, dijital müzik döneminin başlangıcı oldu. İlk kaydın yeniden düzenlenmiş halini haberin devamında bulabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER