reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX BFR Elon Musk Mars Ay

Mars üssü

SpaceX BFR Elon Musk Mars Ay

BFR

SpaceX BFR Elon Musk Mars Ay

Ay üssü

Adım adım yaklaşıyoruz; işte SpaceX’in Mars üssü ve yenilenen en güçlü roket BFR

SpaceX, insanoğlunu Mars‘a götürmek için en çok çalışan firma konumunda. Bu konuda çok kararlı olan CEO Elon Musk, son paylaşımıyla firmanın tasarlanan Mars üssünü gözler önüne seriyor.

SpaceX, Los Angeles Limanı’nda şu an BFR (Big Falcon Rocket) roket modelini inşa ediyor. Bu roket ile insanoğlunu yeniden Ay’a götürmek isteyen şirket, kendisine en büyük hedef olaraksa Mars’ı koyuyor. Mars’a insan götürme konusunda çok ciddi olan SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden iki heyecan verici paylaşımda bulundu. İlk paylaşımda bilgisayar ortamında hazırlanan “Mars Base Alpha” karşımıza çıkıyor. BFR roketlerin iniş kalkış yapacakları Mars üssünü karşımıza getiren görsel, oldukça etkileyici duruyor. Bir diğer görsel ise güncellenen tasarımıyla BFR‘ı karşımıza getiriyor. İlk gösterilen tasarımdan farklı olarak daha fazla kanadı bulunan ve büyüyen roket, Dünya içerisindeki ulaşım için de büyük önem arz ediyor. 2019 yılında ilk uçuş testine çıkarılması amaçlanan roket, dünya içerisinde yolcu taşıma amacını da taşıyor. Daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını 34 dakikaya indirmeyi hedefleyen şirket, aynı zamanda uzay turizmine de yeni bir bakış açısı getirmek istiyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 / Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanan roket, uzayın uzak noktalarına ulaşabilmek için en büyük şanslarımız arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX BFR Elon Musk Mars Ay

BFR

SpaceX BFR’ın teknik özellikleri şöyle

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak Big Falcon Rocket, bildiğimiz kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor.

İlgili Video

Güçlü roketin tanıtım videosu