reklamı kapat

POPÜLER

Gerçeğini aratmayan 4D su bitkileri serisi izleyenleri büyülüyor [Video]

Modelleme yazılımı ve 3D baskı teknolojisi kullanılarak oluşturulan 4D fütüristik su bitkileri serisi, izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

Endüstriyel tasarımcı Nicole Hone‘un ortaya çıkardığı su bitkileri, gerçeklerini aratmıyor. Hava basıncıyla oynatılan bu modeller, tıpkı yaşayan organizmalarmış gibi su altında hareket ediyor. Doğanın kendisini her zaman şaşırttığını belirten Hone, bu projesinde bitkiler ve deniz yaşamından ilham aldığını söylüyor. Uzun zamandır hareketli fütüristik bitki modelleri geliştirmek istediğinin altını çizen tasarımcı aynı zamanda Victoria University of Wellington’da bir tez üzerinde çalışıyor. Hone’a göre bu tarz modellere istenen hareketlerin ise en iyi su altında verilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
su bitkileri

Her renk farklı bir karakteri yansıtıyor

Modelleme yazılımın bitkilerin şekil, yüzey dokusu ve iç yapılarını oluşturmak için kullanıldığını belirten Hone, 3D baskı teknolojisinin bu alanda kendisinin çok işine yaradığını söylüyor. Bölümlerin sertliği ve işlenme zorluğuna rağmen bu teknoloji sayesinde objelere kesintisiz bir biçimde hayat verilebiliyor. Hone, ayrıca bitki örneklerinin baskı aşamasının başından son hallerine kadar suyla temas ettiğini açıklayarak modellerin yer çekimi gibi dış güçlere de tepki verdiğinin altını çiziyor. Hone’un açıklamalarına göre her su bitkisi kendine özgü karaktere sahip. Su altı bitki modellerinin farklı farklı renklerle aydınlatılmasını da Hone, bu farklı karakterleri ortaya çıkarmak amacıyla yapıldığını açıklıyor. Hone’un daha fazla çalışmasını buraya tıklayarak kendi internet sitesinden görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

3D baskı kalemi