reklamı kapat

POPÜLER

Lüks tekneleri asfalta çıkartan fütüristik tasarım projesi: Rolls-Royce Exterion [Galeri]

Bağımsız bir tasarımcı tarafından hayata geçirilen projenin ilham noktasında, dünyanın en önemli tasarımcılarından birisi yatıyor.

Premium sınıf otomobil üreticileriyle, yine premium sınıf yat üreticilerinin sık sık bir araya gelerek hitap ettiği kitleye keyifli projeler sunduğunu görebiliyoruz. Bu projeler kimi zaman otomobil üreticisinin imzasını maviliklere taşırken kimi zaman lüks yatların genetikleri asfalt üzerine taşınıyor. Yakın döneme baktığımızda bunun en güzel örneklerini Aston Martin’in denizaltı, Bentley’in ise Galene Edition isimli projeleriyle tanık olduk. Sergey Dvornytskyy isimli tasarımcı tarafından hayata geçirilen Rolls-Royce Exterion konsept proje, bu zamana kadar tekne veya yat adı her ne olursa olsun iki üreticiyi bir araya getiren tüm projelerden sıyrılmayı başarıyor.


Özellikle arka bölümündeki ek parçasıyla dikkatlerimizi üzerine çekmeyi başaran konseptin oluşum sürenideyse çok başarılı bir ilham kaynağı var. Rus tasarımcı Sergey Dvornytskyy’nin de kendi açıklamarında özel olarak belirttiği bu ilhamın adıysa Syd Mead. Dünyanın en önemli tasarımcılarından birisi olarak kabul edilen Mead, gelecek planları üzerine kurduğu fütüristik bina ve araç tasarımlarıyla adından söz ettiriyor. Projesini; “Syd Mead’in yarattığı harika ilüstrasyonların ve Rolls-Royce’un son dönemdeki tasarım dilinin ortak noktası.” olarak nitelendiren Dvornytskyy’nin daha çok ön bölümde Rolls-Royce’un güncel formunda faydalandığını görüyoruz. Bu gibi projelerin sıklaşmaya başladığı şu günlerde belki de sorulması gereken tek soru; “Bu değişime hazır mıyız?” olabilir.