reklamı kapat

POPÜLER

James Bond için derinliklere inme vakti; İşte Aston Martin imzalı denizaltı projesi

28 Eylül 2017

Aston Martin ve Triton Submarines LLC ortaklığıyla geliştirilen proje sınırlı üretim rakamlarıyla kullanıcılara sunulacak.

Aston Martin, asfalttaki performans kimliğinin yanı sıra aralıklarla karşımıza maviliklere inmiş şekilde çıkmayı ihmal etmiyor. 2015 ve 2016‘da Quintessence Yacht ile gerçekleştirdiği ortaklıkla üzerinde imzasını taşıyan teknelerin tanıtımını gerçekleştiren Aston Martin, geleneğini bozmayarak bu yıl da maviliklerdeki yerini aldı. Bu kez suyun üstünden ziyade altına inmeyi tercih eden İngiliz üretici Triton Submarines LLC ile ortaklığa giderek imzasını taşıyan bir denizaltı projesiniyle meraklılarının karşısına çıkıyor. Project Neptune kod adıyla ilk tanıtımı gerçekleştirilen denizaltı modelinin altyapısında Triton’un üç kişilik platformu kullanılıyor.


Diğer projelerde olduğu gibi işin teknik yapısından çok tasarımsal noktalarında ön plana çıkan Aston Martin ekibi bunun yanında materyal, parça ve işçilik gibi bölümlerin üretimini de gerçekleştirecek. Süper yat sahiplerine okyanusun derinliklerini keşfetmek için yeni yol arkadaşı olarak nitelendirilen Project Neptune’ün ne kadar derine inebildiği ve saatte kaç kilometre hızla seyahat edebildiği gibi teknik detaylarıysa henüz paylaşılmış değil. Sınırlı üretim adetleriyle kullanıcılarla buluşacak olan denizaltı projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Aston Martin yöneticilerinden Marek Reichman; “Project Neptune, Valkyrie projesinde de kullandığımız ve otomobillerimizi şekillendiren tasarım ve mühendislikten izler taşıyor.” diyerek Triton ile yapılan ortaklıktan memnun olduklarını ifade etti. Şimdilik konsept aşamasında olan projenin ne zaman hayata geçirileceğiyse henüz netlik kazanmadı. Bu projeyle birlikte James Bond’un favori otomobillerinden olan Aston Martin, Lotus Esprit‘in ardından Bond’u derinliklere indirecek olması da hiç fena bir haber değil.