reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda “dünyanın en pahalı otomobili” Rolls-Royce Sweptail [Video]

Bu zamana kadar üretilmiş en pahalı otomobil olarak tanıtılan Rolls-Royce Sweptail 20’li ve 30’lu yılların tasarımını günümüzle buluşturuyor.

Bir Rolls-Royce satın almak şüphesiz her zaman satın alan kişiyi kullanıcı deneyimi olarak çok farklı bir yerde konumlandırır. Baktığımızda marka tarihi boyunca kraliyet ailesi ve diplomat gibi yüksek statüdeki kişi ve kurumlarca tercih edilmiş markayı bu farklı noktaya konumlandıran birçok özelliğini sayabiliriz. Rolls-Royce gibi üreticilerin en çok sevdiği projelerden birisinin geçmişlerine duyduğu bağlılığı sık sık ortaya koymak olduğunu biliyoruz ve yaklaşık 13 milyon dolarlık bir fiyatla satılacağı ifade edilen Sweptail‘i diğer modellerden ayıran en büyük özelliği de bu. İşinin ehli bir ekip tarafından hayata geçirilen Sweptail 20‘li ve 30‘lu yıllara özlem duyan kullanıcıları o yıllara götürmek için söz veriyor.


Ön tarafından modifiye edilmiş bir Phantom’u andıran Sweptail’da markanın ikonik ızgarasının alüminyum ve ayna birlikteliğiyle bir araya getirildiğini görüyoruz. Tek parça ve oldukça büyük şekilde kullanılan ön ışıklandırmalar bizleri yansıtmak istediği dönemlerin gangster otomobillerine götürüyor. Arka tarafa doğru yöneldikçe bu devasa coupe formunun profilden bakıldığında lüks bir yatı andırdığı gözlerden kaçmıyor ki tasarımcıların vermek istediği mesajın bu yönde olduğunu düşündüğümüzde başarılı bir iş çıkardıklarını söylemeden geçmek olmaz. Tavan bölümü, ön bölümden neredeyse bagaja kadar tamamen panoramik camdan oluşan Sweptail’ın arka bölümü tavan çizgisiyle tamponun birleşmesiylen oluşuyor. Arka koltukları iptal edilerek yerine cam kenarlarıyla aydınlatılan devasa bir ahşap rafın konulduğu araçta kullanıcısı için özel bir şampanya bölmesi bile düşünülmüş. İtalya’da düzenlenen özel bir etkinlike meraklılarıyla buluşan Sweptail’in kim tarafından satın alınacağı merak ediliyor.

VİDEO