reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce Spectre LOG Tasarım

ABD’deki elektrikli Rolls-Royce Spectre modelleri yangın riski nedeniyle geri çağrıldı

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla ABD’deki Rolls-Royce Spectre modelleri yangın riski nedeniyle geri çağrılmış durumda.

ABD’de geçtiğimiz yılın son döneminde satışa sunulan 420 bin dolarlık tamamen elektrikli lüks araç Rolls-Royce Spectre, bugün kötü bir haberle gündemde yer alıyor. Yapılan incelemeler sonrasında yangına neden olabilecek bir kablo bağlantı riski taşıdığı tespit edilen araç, NHTSA tarafından ABD merkezli olarak geriye çağrıldı. Süreçten ABD özelinde 107 farklı Spectre’nin etkilendiği (ABD satılan araçların yüzde 90’ı risk altında) aktarılıyor, sevindirici şekilde şimdiye kadar bir yangın haberinin gelmediği belirtiliyor. Rolls-Royce Spectre bizim gündemimize bundan önce şaşırtan bir Türkiye gelişmesi ile gelmişti. Emre Özpeynirci tarafından aktarıldığı kadarıyla Rolls-Royce Spectre satın almak için 2026’ya kadar Türkiye’de 110 kişi sıraya girmiş. Araç için Türkiye’de henüz müşteri teslimatı olmamış ancak 2024’te 40 adet getirilecekmiş. Özpeynirci’ye göre elektrikli olduğu için yüzde 60’lık ÖTV diliminde yer alan lüks elektriklinin liste fiyatı 780 bin Euro’dan (24,4 milyon TL) başlıyor. Türkiye’ye ilk gelen model ise tam 850 bin Euro (26,6 milyon TL) seviyesinde yer alıyormuş. “Dünyanın en pahalı elektrikli otomobili ama ÖTV avantajı nedeniyle Türkiye’deki en ucuz Rolls-Royce” denilen araç, ultra zenginlerin dikkatini çeken heybetli seçenekler arasında yer alıyor.

Araç hakkında elbette şimdiye kadar çok sayıda bilgi geldi. Örneğin eğer kaçırdıysanız Rolls-Royce Spectre lüks elektrikli sınıfındaki birçok rakibinden çok daha düşük bir menzil değerine sahip. Bazı rakipleri 800 km menzil getirirken, Spectre tam dolu batarya ile ancak 420 km kadar yol yapabiliyor. Bu değer araca uzaktan bakan bizler için hiç etkileyici değil ve kesinlikle yeterli görünmüyor. Firma ise kendi istatistikleri üzerinden böyle düşünmüyor. Yapılan resmi açıklamaya göre standart bir Rolls-Royce sahibi aracını yılda ortalama 4.800 km kadar kullanıyor.

Buradan bir hesap yapan firmaya göre Spectre sahibi çoğu kişi, aracını çok yüksek ihtimalle her ay sadece 1 kez, yılda ise 12 kez şarj edecek. Elbette satın aldığı Spectre modelini çok daha sık kullanan olacaktır ancak ortalamaya vurulduğu zaman aracın 420 km’lik menzili Rolls-Royce dünyasında kesinlikle bir sorun olacak ya da menzil endişesi yaratacak gibi görünmüyor.

Rolls-Royce Spectre yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER