reklamı kapat

POPÜLER

çiftlik, robotlar

Yüzde 90 su tasarrufu! Tamamen robotlar tarafından idare edilen çiftlik [Video]

Teknolojiyi doğayla yan yana düşünemeyenler için güzel bir haberimiz var. Şehrin içinde, tamamen robotlar tarafından yönetilen bu çiftlik ile tanışmaya hazır mısınız? Üstelik bunu yüzde 90 su tasarrufu sağlayarak yapıyorlar.

Robotların iş gücünde insanların yerini alacağı, gelecekle alakalı kötü senaryolardan biri olmuştur. Gelişen teknoloji robotları öyle bir noktaya getirecektir ki insan bilgisi gerektiren işler dahi robotlar tarafından gerçekleştirilecektir. Bir çiftliği idare edebilmek de oldukça tecrübe ve bilgi gerektiren bir iş. Çünkü bitkilerin büyüyüp büyümediği veya hastalıklı olup olmadığını anlamak, çiftçilikten anlayan kişilerce bilinebilmektedir. Kaliforniya, Amerika’da kentin içinde bulunan bu çiftlikte ise robotlar çiftçilik işini çoktan kapmış görünüyor. İki robot tarafından yönetilen çiftlik ürünlerinin bu sene bitmeden satışa çıkacağı planlandı bile!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bitkilerin sera içinde taşınmasından sorumlu robot

Şimdilik yeşil yapraklı bitkiler yetiştiriliyor

Çiftlik idaresi için çalışan iki robotta da yapay zeka teknolojisi kullanılıyor. Robotlar, bu sayede çiftçilik yapmak için gereken komutları uygulamanın dışında bitkilerin çürük olup olmadığını da anlayabiliyor. Çiftlikte tam bir iş bölümü hakim. Robotlardan birisi bitkilerin sera içerisindeki hareketinden sorumluyken kol şeklindeki diğer robot da bitkilerin tohumlanması ve ekiminde görevli. Iron Ox isimli şirketin kurduğu çiftliğin başında ise Brandon Alexander bulunuyor.

30 dönümlük tarımın kendi robot çiftliğinde tek dönümde yapılabildiğini söyleyen Alexander, robotlarına oldukça güveniyor. Çiftliğin kent içinde bulumasıysa Alexander için bir avantaj. Çünkü marketlere giren taze sebze ve meyveler bile çiftliklerden kentlere getirilene kadar tazeliklerinden az da olsa kaybediyor. Tarım sürecinde sadece robot kullanan tek çiftlik bu olsa da kapalı çiftlikler denince akla sadece Iron Ox gelmiyor. Bowery ve Plenty gibi şirketler de bu tarz çiftlikler yönetiyor. Kentin içindeki çiftlikler sayesinde taze ürünler müşterilerle daha kolay buluşabiliyor.

Irox Ox, bitkileri şu anda LED ışıklarıyla büyütüyor. Ancak gelecekte Güneş’ten de faydalanılabilecek bir yöntem geliştireceklerinden çok eminler. Çiftlikte üretilen henüz sadece bitkilerse yeşil yapraklılardan oluşuyor. Domates gibi diğer bitkilerin ise ilerleyen yıllarda yetiştirilmeye başlanması planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Akıllı hastahane robotu