reklamı kapat

POPÜLER

Güneş enerjisi çiftliği

Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği için dev anlaşma

Ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik ilgisi gün geçtikçe artıyor. Bu konuda son iki yıldır hiç olmadığı kadar yatırım yapan ülkeler arasına Suudi Arabistan da dahil oluyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği için önemli adımlar atılıyor.

Küresel petrol devi Suudi Arabistan, şu an ihtiyacı olan elektriğin büyük bölümünü doğal gaz ve petrolden elde ediyor. Geniş petrol yataklarını uzun yıllardır adeta sömüren ülke, artık buna bir dur demek istiyor. Konumu gereği güneş enerji potansiyeli çok yüksek olan Suudi Arabistan, dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğini kuruyor. Bunun için Japonya merkezli SoftBank şirketiyle tam 200 milyar dolarlık bir anlaşma yapan ülke, kurulacak çiftlikte 200 gigawatt elektrik üretimi hedefliyor. Krallık içerisinde tam 100 bin yeni iş oluşturacağı belirtilen bu dev proje, gelecek için çok büyük önem arz ediyor. Ülkenin 2016’da 77 gigawatt olan elektrik üretimi kapasitesini ciddi oranda artıracak çiftlik, uçsuz bucaksız bir yapının yolda olduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Temiz gelecek için güneş enerjisi çiftliği

İnşasına yakında başlanacak ve tam kapasitesine 2030 yılında ulaşacak çiftlik, Suudi Arabistan’a 40 milyar dolarlık bir tasarruf sağlayacak. Bu çiftlik için en iyi şartlara sahip olduğu belirtilen ülke, umuyoruz çevresinde diğer ülkelere de örnek olur.

İlgili Video

Güneş enerjili bisiklet