reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği hizmete açıldı

Yenilenebilir enerjilerin kullanımı alanında önemli bir adım daha atıldı ve dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği uzun zaman süren çalışmalar sonucunda tam anlamıyla faaliyete geçti.

Kaliforniya’da 24 milyon 600 bin kilometre karelik alana kurulan Topaz isimli çiftlikte 9 milyon güneş enerjisi paneli bulunuyor. Toplamda 550 megawatt kapasitesi bulunan paneller sayesinde 160 bin eve elektrik sağlamak mümkün hale geliyor.

Şu anda dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali olarak lanse edilse de yakın zamanda bu ünvanını yitireceğini de belirtmek gerek. Zira 2015 yılında hizmet vermeye başlayacak olan SunPower’ın 579 megawatt kapasiteli güneş enerjisi santrali dünyanın en büyüğü haline gelecek. Bundan önce söz konusu ünvanın sahibi, yine Kaliforniya’ya kurulan Ivanpah Solar Electric Generating Sytem adlı tesisti. “Dünyanın en büyüğü olma” rekabetinin doğaya zarar vermeyen ve yenilebilir enerji üzerinde yaşanmasının iyi bir şey olduğunu söylemek gerek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği hizmete açıldı” için 2 cevap

  1. rzgr dedi ki:

    bunun üzerinden uçan kuşlara zarar veriyor ama

  2. Doğa Bilimci dedi ki:

    Altına sığınan ve panellerin yakınında olan kuşlar kızartma oluyor güneş doğunca. Hiçbir enerji kaynağı zararsız olamaz. Bu teknik açıdan mümkün değil. Bir şey üretiyorsanız mutlaka bir şeyi tüketiyorsunuzdur.