reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği Çin'de faaliyete geçti

Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği Çin’de faaliyete geçirildi

Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği Çin’de faaliyete geçirildi. Temiz enerji konusunda büyük adımlar sürüyor.

Sincan’ın kuzeybatısındaki çölde kurulan dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği, kısa süre önce Çin’in şebekesine elektrik göndermeye başladı. 200.000 dönümlük bir alana kurulan 5 gigawatt (GW) gücündeki güneş enerjisi çiftliği, yılda yaklaşık 6,09 milyar kilovat saat elektrik üretecek. Aktarıldığı kadarıyla Çin şu an kapasite bakımından dünyanın en büyük üç güneş enerjisi çiftliğine sahip. 3 MW kapasiteli Ningxia Tenggeli ve Golmud Wutumeiren güneş enerjisi çiftlikleri uzun süredir elektrik üretiyor, büyük ülke daha fazla için de çalışmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz dönemde Yunanistan temiz enerji konusunda bir adım atmış ve Avrupa’nın iki yüze sahip paneller kullanan en büyük güneş enerjisi çiftliğini açmıştı. Sınır komşumuz Yunanistan, Kozani merkezli olarak 204-megawatt (MW) kapasitesinde bir güneş enerjisi çiftliğini hayata geçirdi. Bu çiftliğin en büyük özelliği “bifacial” olarak geçen, iki yüzlü ya da iki yüze sahip paneller kullanıyor olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu panellerin özelliği, her iki tarafından da enerji üretebiliyor olmaları. Yani panellerin güneşe bakan üst kısımları yanında yerden seken ışıkları toplamak adına alt kısımları da işlevsel tasarlanmış. Bu açıdan verimlilik seviyeleri oldukça yüksek olan bu paneller özelinde Avrupa’nın en büyüğü olan çiftlik, aktarıldığı kadarıyla 130 milyon euro yatırım ile hayat bulmuş. Arkasında Almanya merkezli Juwi’nin yer aldığı bu çiftliğin, yılda 350 GWh elektrik üreterek 75 bin eve enerji sağlaması hedefleniyor. 500 binden fazla “bifacial” panele sahip çiftlik, Yunanistan elektrik ağına aktif olarak destek sağlıyor.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması