reklamı kapat

POPÜLER

Tesla dünyanın en büyük pili

Tesla’nın yaptığı dünyanın en büyük pili faaliyete geçti

Elon Musk‘ın sadece otomotiv alanında bırakmadığı en önemli şirketlerinden Tesla, dünyanın en büyük pilini faaliyete geçirdi.

Elektrikli otomobiller yanında güneş enerjisi ve enerji depolama konularında da hizmet veren Tesla, kurduğu dünyanın en büyük pilini faaliyete geçirdi. Geçtiğimiz Mart ayında Güney Avustralya’nın enerji sorununu çözeceğini belirten CEO Elon Musk, bunun için 100 günlük bir sürenin sözünü vermişti. Kurulum için gerçekleştirilen anlaşma sonrasında çalışmaya başlayan şirket, dünyanın en büyük pilini 100 günden daha kısa sürede tamamlamayı başarmıştı. 100 megawatt enerji depolayabilen bu Powerpack çiftliği, artık aktif olarak görevde bulunuyor. Tam 30 bin eve enerji sağlayabilecek güçte olan pil, bölgede bulunan rüzgar çiftliği devre dışı kaldığı zaman (Rüzgarsız havalarda) devreye girecek şekilde tasarlanmış görünüyor.

Tesla temiz enerji konusunda öncü isimlerden

Söz verildiği gibi 1 Aralık tarihinde faaliyete geçen pil, söylendiği kadarıyla 10 bin metre kare yer kaplıyor. Başarılı şekilde kurdukları ve göreve aldıkları tesisten büyük gurur duyduklarını belirten Tesla, yenilenebilir enerji konusunun önemini iyi biliyor. Sürekli olarak enerji sağlamak yerine sorunlar olduğunda devreye girecek pil, şirket kadar Avustralya için de büyük öne arz ediyor. Yenilenebilir enerji kaynakları doğal şartlar nedeniyle elektrik sağlayamadığı zaman, işte bu tarz bataryalara ihtiyacımız bulunuyor.