reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, geleceği değiştirebilecek dev bir enerji projesine başlıyor [Video]

Elon Musk’ın kendi Solar City şirketini satın alarak bir enerji firması haline de getirdiği Tesla, yine büyük bir proje ile gündemde. Geleceğe yönelik yenilikçi bir proje içerisinde bulunan şirket, temiz enerjiyi tek bir merkezde toplama olayını tarihe gömecek gibi görünüyor.

Hatırlarsınız Tesla, geçtiğimiz aylarda Avustralya’ya dünyanın en büyük pilini 100 günden daha kısa sürede tamamlayarak hayata geçirmişti. Avustralya’nın yaşadığı enerji sorununu çözmek için kurulan bu dev Powerpack çiftliği, toplam 100 megawatt enerji depolayabiliyor. Tam 30 bin eve enerji sağlayabilecek güçte olan pil, bölgede bulunan rüzgar çiftliği devre dışı kaldığı zaman devreye giriyor ve işleri yoluna koyuyor. Ancak görüyorsunuz bu pil büyük bir merkeze dayanıyor. Şirketin Güney Avustralya eyaletiyle planladığı yeni sistem ise merkezi olmayan bir sanal enerji santralini karşımıza çıkartıyor.

Bu proje kapsamında eyalet sınırlarında bulunan tam 50 bin eve 5 kW’lık güneş panelleri ve 13.5 kWh’lık PowerWall 2 pillerinden yerleştirilmesi hedefleniyor. Bu evleri birbirine bağlayarak gücünü güneşten alan dev bir enerji ağı kuracak olan firma, böylece ortalama 250 MW enerji üretecek ve bunu depolayabilecek. İhtiyaç durumlarında depolanan bu elektriğin genel şebekeye de verilebileceği söylenirken, bu sayede elektrik faturaları yüzde 30 seviyesinde azaltılabilecek. Belirlenen evlere ücretsiz olarak takılacağı belirtilen sistem, her evi ortak bir ağa bağlamış olacak.

Tesla, Avustralya’nın sorunlarını çözmeye kararlı

Büyük yatırımlar ile hayata geçecek proje için şimdiden 1.100 eve güneş paneli ve PowerWall 2 kurulumu yapıldığı belirtiliyor. 50 bin eve 2022 yılında ulaşmayı hedefleyen ortaklık, gerçekten yenilikçi bir çalışma gerçekleştiriyor. Tüm pilleri tek bir yere toplamak yerine şehrin geneline yaymak oldukça güzel görünürken, bu yapı yeni katılımlar ile sürekli büyüme anlamına geliyor.