reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, dünyanın en büyük pilini rekor sürede tamamladı

Elon Musk‘ın en önemli şirketlerinden Tesla, dünyanın en büyük pilini rekor sürede tamamlayarak büyük bir başarı elde etti.

Elektrikli otomobiller yanında güneş enerjisi ve enerji depolama konularında da hizmet veren Tesla, Elon Musk’ın verdiği sözünü tuttu. Geçtiğimiz Mart ayında Güney Avustralya’nın enerji sorununu çözeceğini belirten Musk, bunun için 100 günlük bir sürenin sözünü vermişti. Kurulum için gerçekleştirilen anlaşma sonrasında çalışmaya başlayan şirket, dünyanın en büyük pilini 100 günden daha kısa sürede tamamlamayı başardı. 100 megawatt enerji depolayabilen bu Powerpack pil çiftliği, tam 30 bin eve enerji sağlayabilecek. Bölgede bulunan rüzgar çiftliği devre dışı kaldığı zaman (Rüzgarsız havalarda) devreye girecek bu dev pil, henüz görevde bulunmuyor.

Tesla

Tesla temiz enerji konusunda öncü olacak

Kurulan 100 megawatt kapasitesindeki pilin önümüzdeki bir kaç güç içerisinde test edilmeye başlanacağı söyleniyor. Test sürecinde bir sorun bulunmaz ise 1 Aralık tarihinde faaliyete geçecek pil, hem şirket hem de gelecek için büyük önem arz ediyor. Artık yenilenebilir enerji kaynaklarından daha önce hiç olmadığı kadar fazla yararlanıyoruz. Ancak üretilen elektriği bir şekilde depolamamız gerekiyor. İşte şirketin çalışması bu alanın geleceğini gözler önüne seriyor. Yenilenebilir enerji kaynakları doğal şartlar nedeniyle elektrik sağlayamadığı zaman, işte bu tarz bataryalar bizi hayata bağlayacak.