reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

Google çalışanlarının henüz yayınlanmamış videolara erişimi endişelere yol açıyor

Son dönemde YouTube merkezli çok sayıda oyun sızıntısı yapıldı. Bu durum Google çalışanlarının yayınlanmamış videolara erişimi konusunda endişelere yol açıyor.

YouTube platformuna gizli olarak video yüklenebiliyor. Bu videolar herkese ancak kanal sahibi tarafından belirlenen saatte açılıyor. Son dönemde ise bu sistem bazı Google çalışanları tarafından ciddi şekilde suistimal ediliyor. Bu gizli videolara erişim izni bulunan kişi ya da kişiler, çıkmamış oyunlar için ciddi sızıntılar gerçekleştiriyor. Örneğin, en son ses getiren olay GTA VI oyunu için hazırlanan ilk resmi fragmanın sızdırılması olmuştu. Bu durum yukarıda da dediğimiz gibi Google çalışanlarının henüz yayınlanmamış videolara erişimi konusunda endişelere yol açıyor. YouTube merkezli oyun sızıntılarının şirket içinde 2017’den bu yana gündem olduğu belirtiliyor, buna karşın çözüm için büyük bir adım atılmış gibi görünmüyor çünkü sızıntılar sürüyor. Yaşananlar nedeniyle birçok oyun firmasının erken video yükleme sistemini kullanmayı bırakacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz hafta düzenlenen PlayStation State of Play etkinliğindeki oyunların, etkinlik öncesinde sızdırılmasının arkasında da YouTube merkezli sızıntının olduğu belirtiliyor. Hatta oyun listesine çok sayıda kişinin eriştiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnternet devi bu aralar yapay zeka temelli arama sistemiyle de olumsuz bir hava oluşturmuştu. Şirket, üretken yapay zekayı direkt olarak arama sonuçlarına getirmek istiyor ve bunun için uzun süredir “Search Generative Experience (SGE)” adı altında testler yapıyor. Peki bu yurt dışında herkese açılan sistem tam olarak nasıl bir performans veriyor? Sistemin ürettiği cevaplar her zaman iyi değil ve bazen gerçekten “inanılmaz kötü” sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin sistem geçtiğimiz hafta yapılan Peynir pizzaya yapışmıyor” aramasına cevap olarak tam 11 yıllık bir saçma sapan Reddit paylaşımından aldığı, “Onun için kimyasal yapıştırıcı kullan” önerisini vermişti.

X’e düşünce patlayan bu durum sistemin tek hatalı cevabı da değildi, bir kullanıcıya günde bir adet taş yemesinin sorun olmayacağı söylendi. Aynı zamanda burada görebileceğiniz inanılmaz kötü / yanlış cevaplarla da ses getiren sistem, şu an bu kötü içeriklerden manuel olarak tek tek temizleniyor.

Sosyal medyaya düşen paylaşımları takip eden ve üretilen saçma sapan cevapları hemen ortadan kaldıran Google, yaptığı açıklama kapsamında hatalarını kabul ediyor ve sistemi daha iyi hale getireceğinin sözünü veriyor. Ortaya çıkan birçok ekran görüntüsünün sahte olduğunu belirten Google, sonuçları iyileştirmek için şimdiden çeşitli önlemler devreye aldığını söylüyor.

Bunlar arasında “saçma sapan” sorgular için daha iyi tespit mekanizmaları, sonuçlara mizah içeriğinin dahil edilmesinin sınırlandırılması ve yanıltıcı yanıtlarda kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin kullanımının kısıtlanması yer alıyor. Daha yüksek doğruluk ve güvenilirlik sağlamak amacıyla sağlık gibi kritik konular için gelişmiş koruma sistemleri getiren şirket, sistemi tüm olumsuz geri dönüşlere rağmen kapatmayacak ve geliştirmeye devam edecek.

Google haberleri adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

İLGİLİ HABERLER