reklamı kapat

POPÜLER

deniz üstü güneş enerjisi çiftliği

Dünyanın en büyük deniz üstü güneş enerjisi çiftliklerinden birisi kuruldu

Ülkelerin temiz enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. İşte bu konuda önemli bir adım daha atıldı. Dev bir deniz üstü güneş enerjisi çiftliği kuruldu.

Singapur merkezli Sunseap firması, Singapur’da dünyanın en büyük deniz üstü güneş enerjisi çiftliklerinden birisinin kurulduğunu duyurdu. Yukarıda görebileceğiniz üzere su üstünde yer alan bu çiftlik, yılda 6 milyon kWh elektrik üretebilecek.

Bu yüzer çiftliğin Güneydoğu Asya’da Singapur ve Yarımada Malezya arasında yer alan uluslararası Johore Boğazı’nda konumlandırıldığı aktarılıyor.

Çok fazla toprak alanı bulunmayan ülkelerin tercih ettiği yüzer güneş enerji çiftlikleri son dönemde ciddi şekilde artış gösteriyor.

Bu konuda en güzel örneklerden olan Singapur’da kurulan bu çiftliğin, 13 binden fazla güneş panelinden meydana geldiği verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Deniz üstü güneş enerjisi çiftliği dikkat çekerken, temiz enerji konusunda Türkiye ne durumda?

Türkiye, temiz enerji üretiminin özellikle rüzgar tarafında büyük ilerleme kat etmiş durumda. Türkiye’de şu an inanılmaz sayıda dev rüzgar gülü bulunuyor.

Çıkan son raporlara göre küresel rüzgar enerjisi kapasitesi geçen yıl 93 gigavatlık artışla 744 gigavata ulaşmış durumda.

Hesaplamalara göre Türkiye, geçen yıl 1.249 megavat rüzgar gücünü sisteme dahil ederek, kurulu rüzgar kapasitesini 9 bin 305 megavata çıkardı. Türkiye’de elbette güneş enerjisi konusunda da adımlar atılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada en sevindirici kısımlardan birisi, bireysel güneş enerji sistemlerinin artıyor olması. Özellikle müstakil konuta sahip kişilerin evlerini artık hiç olmadığı oranda güneşten elektrik elde edebilecek şekilde donattığı görülüyor.

Temiz bir gelecek için rüzgar ve güneş enerjisi açısından atılan her adım çok ama çok önemli bir konumda.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın