reklamı kapat

POPÜLER

çatı rüzgâr enerjisi

Yüksek verim sunan çatı rüzgar enerjisi sistemi geniş çaplı üretime giriyor

Aeromine firması tarafından geliştirilen çatı rüzgar enerjisi sistemi, aktarıldığı kadarıyla sadece kağıt üzerinde kalmayacak.

Ülkelerin elektrik ihtiyaçları sürekli olarak artıyor, fosil yakıtların azalması ve daha pahalı hale gelmesiyle elektriğe yöneliş hızlanıyor. Biliyorsunuz elektrikli araçların patlaması ve diğer bazı etkenler üzerinden artık ülkeler daha önce hiç olmadığı kadar fazla oranda elektrik üretmek zorunda. Elektriğin üretimi dünya üzerinde halen tam olarak temiz değil ancak bunu değiştirmek için çok sayıda sistem geliştiriliyor, rüzgâr türbinleri ile güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının sayısı artırılıyor. Elektrik üretimi günümüzde sadece devletlerin elinde de yer almıyor. Büyük enerji şirketleri yanında artık kişiler de evlerinde kendi elektriklerini üretebiliyor. Birçok kişi evini yüksek verimli güneş enerjisi panelleri ile donatıyor, burada Tesla gibi firmalar kişilere çok gelişmiş güneşten elektrik üretim ve depolama çözümleri sunuyor. Elektrik üretim sürecinde rüzgâr enerjisinden yararlanma konusunda ise şu an daha çok büyük şirketler öne çıkıyor. Riskler ve gürültü üzerinden rüzgâr enerjisi sistemleri normal kişilerin hayatına kolay kolay giremiyor. Özellikle büyük şehirlerde rüzgârdan elektrik üretimi halen tam olarak uygulanabilir yapıda değil. İşte Aeromine firması tam olarak bunu değiştirmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel bir çatı rüzgar enerjisi sistemi geliştiren firma, yeni gelen bilgilere göre bu sistemi gerçekten kullanıma almak adına 9 milyon dolardan fazla bir yatırım toplamayı başarmış durumda. Bu yatırımla geniş çaplı üretime geçecek firma tarafından hazırlanan bu özel sistem, güneş panellerine kıyasla kurulum alanı üzerinden yüzde 150 daha fazla enerji sağlayabiliyor. Normal bir rüzgâr gülünden farklı olarak dönen bıçaklara / kanatlara sahip olmayan Aeromine imzalı çatı üstü rüzgâr enerjisi üniteleri, bu sayede güvenliler, sabit konumda görev yapıyorlar ve çevreyi rahatsız edecek gürültü oluşturmuyorlar.

Ünitelerden birisini çalışırken gösteren video:

 

“Hareketsiz” olarak geçen bu çatı üstü rüzgâr enerjisi üniteleri, özel tasarımları ile gelen rüzgârla cihazın merkezinde düşük basınçlı vakum oluşturuyor ve konumlandırılan türbini hareket ettirerek 5 kW kadar elektrik üretim potansiyeli (Bu ticari sürümlerde değişebilir) ortaya koyuyor. Çatılara yaklaşık 5 metre aralıklarla yerleştirilebileceği aktarılan üniteler, güneş enerjisi sistemleri ile kombinlenerek büyük çatılar üzerinde ciddi bir üretim seviyesi oluşturma potansiyeli ortaya koyuyor. Üretim maliyetinin düşük olduğu aktarılan ancak bu konuda halen tam olarak net bilgi verilmeyen sistem, 2025 yılında Avrupa ve ABD’de ticari olarak satışa sunulacak.

Geliştirilen rüzgar enerjisi sistemi yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X