reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk yüzer rüzgar çiftliği [Video]

En çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar, son yıllarda ülkemizde de çok büyük yatırımlar görünüyor. Bizden farklı olarak rüzgar güllerini kara yerine deniz üzerine kuran İskoçya, dünyanın ilk yüzer rüzgar çiftliği Hywind Scotland ile büyük bir atılım gerçekleştiriyor.

Peterhead, Aberdeenshire’in yaklaşık 25 kilometre açığına kurulan rüzgar çiftliği Hywind Scotland, denizin altından bağlı olduğu ülke elektrik hattına 30 megavat elektrik aktarabilecek. Daha açık olmak gerekirse tam 20 bin eve yetecek kadar elektriği sadece doğal olarak esen rüzgarlardan üretecek olan çiftlik, 2015 yılından bu yana inşaa sürecinde bulunuyordu. Norveç merkezli enerji şirketi Statoil’in 15 yıllık çalışması sonucu oluşan rüzgar çiftliği, resmi açıklamaya göre su derinliği 800 metreye varan yerlerde dahi kurulabiliyor. Sadece İskoçya için değil ticari olarak diğer ülkelere de gelme ihtimali bulunan çiftlik, özellikle bol rüzgarlı bölgelerde büyük bir ekonomik avantaj vaadediyor.

Temiz enerji üzerine yapılan çalışmalar geleceğimiz için çok ama çok büyük önem arz ediyor. Her ülkenin en kısa zamanda çevreyi inanılmaz kirleten fosil yakıtlardan kurtulması gerekirken, İskoçya örneğinde de gördüğümüz üzere artık rüzgar çiftlikleri için “arazi şartları uygun değil” bahanesi önemini yitiriyor. Rüzgara ek olarak güneş enerjisi santralleri de günümüzün en önemli temiz enerji kaynakları arasında başı çekiyor.

VİDEO