reklamı kapat

POPÜLER

Gücünü güneş enerjisinden alan dünyanın ilk metro sistemi

Şili‘de her gün 2,5 milyon kişinin seyahat ettiği Santiago metrosu, çok yakında büyük oranda yenilenebilir enerjiyle çalışır duruma gelecek. Tüketiminin yüzde 60’ını güneş enerjisi, yüzde 18’ini ise rüzgar enerjisiyle karşılayacak olan metro sistemi, dünyada bir ilk olmaya aday.

Şili’nin kuzeyinde bulunan dünyanın en kurak çölü Atacama, ülkenin başkenti Santiago’nun metro sistemi için yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılacak. Şehre yaklaşık 650 km uzaklıkta, Atacama çölünün güneyinde konumlandırılacak olan 100 megawatt’lık güneş enerjisi sistemi, üretimini doğrudan metro hattına aktaracak. Güneş panellerinin çöl toprağıyla kaplanmasını önlemek için düzenli olarak temizlik yapacak robotlar sayesinde ise üretimin yüzde 15 oranında artacağı ifade ediliyor.

Enerjisinin yüzde 60’ını çöldeki güneş enerjisi panellerinden karşılayacak olan Santiago metrosu, enerjisinin yüzde 18’ini ise yakınındaki rüzgar türbinlerinden alacak. Sistemi kuran şirket olan California merkezli SunPower, elektrikli araçların şarj ederken güneş enerjisi panelleri kullanılması için Ford’la da iş birliği yapmıştı.