reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali görev başladı

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali göreve başladı

Birleşik Arap Emirlikleri petrol zenginliğinin yanına yeni bir zenginlik daha ekliyor. BAE şimdi de dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali projesine imza atıyor.

Bildiğiniz üzere Birleşik Arap Emirlikleri varlığının büyük bir kısmında “petrol zenginliği” yer alıyor. Ancak ülke yeni projesiyle beraber dünyanın en büyük güneş enerjisi projesine imza atıyor. Noor Abu Dhabi‘de yer alan güneş panelleri yaklaşık 1,2 gigawatt elektrik üretecek. Projeyi Emirliğe bağlı Emirlik Su ve Elektrik Şirketi (EWEC) yönetiyor. Bu projenin en yakın rakibinin ise ABD’de bulanan Solar Star adlı santral olduğu biliniyor. Bu santral 569 MW’lık enerji üretimiyle yeni santral’in yarısı oranında enerji sunabiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri bu güneş enerjisi santrali ile karbondioksit salınımını azaltacak

Petrol ile geçinen BAE bu projeyi fosil atık salınımının azaltılması adına yaptığını aktarsa da, ülkenin tek enerji kaynağının petrol olmaması için bu santrali kurduğu düşünülüyor. Bu projele yaklaşık 90 bin kişiye enerjiden sağlanacağı açıklanıyor. Karbondioksit salınımını 1 yıl içinde 1 milyon metrik ton azaltacağı düşünülen projenin, 200 bin otomobilin trafikten çıkmasına denk olduğu söyleniyor.

Yine de bu proje önemli bir gelişme olarak gösteriliyor. Çünkü dünyanın en büyük güneş enerjisi üretme projesi olduğu için rakipleri de yakında ortaya çıkacak. Bu nedenle dolaylı yoldan aslında güneş enerjisinin kullanımında bir artış bekleniyor. Zira Emirates Water and Electric’in 2 GW’lık bir güneş enerjisi projesi için planları olduğu biliniyor. Hatta bunun yanında Suudi Arabistan Mekke’deki 2.6 GW’lık güneş enerjisi santrali için temel bir anlaşmaya bile vardı. Bölge henüz en değerli kaynağından vazgeçmeyecek ancak da alternatif enerji üretme yollarının arıyor olması bile önemli bir adım olarak yorumlanıyor.

İlginizi çekebilir

Güneş enerjisiyle çalışan drone